@

ПОЛУФИНАЛИТЕ ЗАПОЧВАТ. ХАЙДЕ НАШ'ТЕ!
11 май 2011

Днес, 11 май започват полуфиналите на баскетболното първенство при мъжете. За наше огромно удоволствие сред четирите най-добри отбори в НБЛ са и нашите, ямболски любимци. След като отстранихме на четвъртфинала третия в редовния сезон Балкан с 2-0 победи Ямбол излиза срещу Левски в битка за класиране на големия финал.
Ямбол не е достигал до тази фаза на елиминациите от 2006 година. Тогава на полуфинал играхме с Черно море и загубихме с 0-3, като третия мач в Ямбол бе с продължение (резултати ТУК). В следващите четири сезона губехме четвъртфиналите последователно от ЦСКА (2007, 2-0), Левски (2008, 2-0), Черно море (2009, 2-1) и Р.спортист (2010,2-1).
Ямбол е играл с Левски полуфинални плейофни мачове и през 2003 година. Тогава все още действащият шампиони на страната носещ името Ямболгаз наш тим загуби с 1-3 серията след доста скандални съдийски решения (резултати ТУК).
През настоящият редовен сезон 2010-2011 Ямбол и Левски изиграха четири мача. Ямбол е единственият тим освен шампиона Лукойл Академик, който успя да победи Левски в София. Това стана на 11 февруари в столичната зала „Универсиада” с 69-68. Другите три мача бяха спечелени от Левски, но и трите бяха много драматични и равностойни. Това показва, че ямболския тим играе успешно срещу „сините” през сезона и ни дава увереност, че може да успеем да победим считания за абсолютен фаворит за мнозина столичен отбор.
При всички положения обаче няма да се дадем лесно и ни чакат надявам се повече от един мач на домашната Диана Арена, които да дадат наслада на винаги жадния за баскетболни емоции ямболски фен.
От както в българското първенство са въведени плейофите Ямбол е играл на 6 полуфинала. Сега е 7-то наше участие в тази фаза на шампионата. Пет от тях са поредни, от 1999 до 2003 година. Последното 6-то както вече споменах е от 2006. Интересното е, че четири от тях са срещу Черно море. Безспорно най-драматичната полуфинална плейофна серия е през 2000-та година, годината в която след 21 годишно отсъствие печелим медал от Държавното първенство. В нея наш съперник е тогавашният шампион от ММ биър Черно море. Губим с 2-3 като третият мач от тази серия ще остане един от десетте най-паметни мачове в историята на ямболския баскетбол. Подробности може да прочетете ТУК.
Иначе от тези 6 полуфинала сме спечелили два- през 2001 и 2002. През първата година отстраняваме ММ биър Черно море с 3-1 и за първи път се класираме за финалните плейофи, като вторият и четвъртият мач от тях също ще останат трайно в паметта на нашите фенове. През втората година надиграваме същият съперник със същия резултат, а след финалите с Лукойл Академик станахме и Държавен шампион.