ТРЕТИ ПОЛУФИНАЛЕН МАЧ ОТ ПЛЕЙОФНАТА СЕРИЯ
ЯМБОЛГАЗ '92 VS. ММ БИЪР ЧЕРНО МОРЕ
22 май 2000
/ понеделник /

ДАВИД СРЕЩУ ГОЛИАТ

След две победи във Варна все още действащите шампиони на страната - ММ биър Черно море повеждат в серията с 2-0 и очакват формално гостуване в нашия град. Гостите си правят сметка безпроблемно за вземат третия мач, да приключат спора и да отидат на финал, но бяха забравили да питат кръчмаря. В тази роля бяха баскетболистите на Ямбол, решили да играят мач, от тези , които се помнят до живот и разказват като легенди. Преди двубоя варненци напълно убедени в успеха си предизвикват съдбата и напускат предварително стаите си в хотела готови да се завърнат край морето. Още преди да завърши двубоя шофьорът на "моряците" дори отива да подгрее автобуса за обратния път към Варна.

Мачът се играе пред невероятната ни публика подкрепяща през цялото време своя отбор и пред камерите на Националната телевизия предаваща директно двубоя. Мачът е брутален. Един от най-оспорваните игран някога на Диана Арена. На запалянковски жаргон се играе „на литър кръв и метър кожа“. Веднага се оформят здрави персонални двубои. Димитър Ангелов се заема с изключително трудната задача да опази баскетболист № 1 на България Тодор Стойков. Капитанът на варненци Спас Натов е прикрепен към този на Ямбол легендарният Анатолий Ясинский вкарал 15 точки на гостите. При гардовете Димитър Димитров и направилият дебют в Националният отбор Юлиян Радионов водят лют спор, спечелен категорично от нашия играч демонстрирал ни и този път невероятния си пробив и завършил с 19 точки. Емил Стаменов стиска зъби преодолявайки мъчещата го травма. Много атрактивен и разнообразен той завършва с 21 точки.
Гостите водят в резултата до десетата минута. Тогава ямболци за първи път излизат на пред 22-20. Съперникът дърпа с 6 точки, но нашите гонят, като че ли играят последния си мач в живота. Оттегляме се с две точки пасив на полувремето 35-37. Нашите обаче проявяват мъжество и храброст и се съпротивляват успешно на превъзхождащият ги противник.
Седем секунди преди края на мача при равен резултат 76-76 (двадесетото изравняване) варненската звезда Тодор Стойков вкарва и двата отсъдени в негова полза наказателни удара. В последвалата атака Димитър Димитров пробива към коша и бележи кош пращащ мача в продължение. Драмата продължава без младата ни звезда Димитър Ангелов излязъл за пет лични нарушения. Допълнителните пет минути са напълно равностойни. Двадесет секунди преди техния край Спас Натов застава зад линията да изпълни два наказателни удара при резултат 89-88 за шампионите. Той бележи първия, но после изпуска втория. Ямболгаз '92 провеждат своята последна атака, в която отново е замесен Димитър Димитров. Атакуващият ни гард пробива по крайната линия пазен от Юлиян Радионов и подава на застаналия зад линията за три точки Сергей Демурин. Узбекският национал стреля хладнокръвно и три секунди преди края топката се забива в мрежичката на ринга 91-90.

Този кош довежда до делириум присъстващите в залата, а тътена от оглушителният шум още кънти в съзнанието ни. Ямболгаз '92 сътворява подвиг и остава в играта. Шампионите от Варна са попарени и не могат да повярват на внезапно застигналата ги смърт.

Още тръпнещи от драматичния развой на мача от предния ден ямболските привърженици щурмуват Диана Арена. Капацитетът и се оказва недостатъчен да побере желаещите на гледат четвъртият мач от полуфиналната плейофна серия. Повече от част преди него 3000 зрители са в очакване на поредния спектакъл от баскетболистите на Ямбол и той не закъснява. Нашите привърженици са оптимисти по природа, но все пак малцина са очаквали случилото се. Варненската чета, струваща огромни пари бе буквално пометена от терена.
Двубоя започва трудно за любимците ни с две „тройки“ в първите атаки за гостите и три лични нарушения за Димитър Ангелов още в четвъртата минута. Нашите обаче водят на полувремето 33-26. Седемте точки разлика греят сърцата на верните ни фенове. В 21-та минута варненци намаляват разликата само на три точки и отново замирисва на барут. Носени на раменете на "фортуна" и даващата криле подкрепа от феновете, баскетболистите ни от минута на минута стават абсолютни властелини на игралното поле. Разликата в точките започва да става убийствена достигаща до 22 в 36-та минута. Психически рухналите им противници понасят една от най-тежките загуби за последните поне пет сезона. Четиринадесет точковата разлика 78-64 е най-малката, с която могат да се отърват те. Ямболгаз‘ 92 триумфално се завръща в играта, която ще се реши в пети двубой във Варна след два дни.

Тези дни до решаващият пети мач са изпълнени с надежда и оптимизъм. Ямбол е баскетбол и всички в града говорят за смелите рицари в баскетболни екипи. Ентусиазма преминава в еуфория. Седем автобуса и трудно за преброяване леки автомобили с фенове поемат от Ямбол към мястото на поредната епична битка между Давид и Голиат. Арената е известна - ДКС във Варна. Уплашените домакини вземат превантивни мерки. Желанието им е да натикат този жизнено важен за тях мач в малката зала „Христо Борисов“. Разумът надделява и от федерацията не позволяват това да се случи. Все пак мача не се предава по никоя телевизия. Ръководителите на ММ-биър Черно море обличат злото в сиви съдийски дрипи. Реферите Камен Тошев и Марин Механджиев се подиграва с близо 500-те привърженици на Ямболгаз '92 в залата и вадят от игра за пет лични нарушения един от лидерите ни Димитър Ангелов само след единадесет минути. Всичко е ясно, смелите воини са повалени от коварен заговор, но спечелват сърцата на баскетболна България. От тук обаче започва полетът ни към върха.