21-19
28-21
22-14
14-16

Балкан не допусна отпускане след успешното си представяне в турнира ФИБА Къп и победи Ямбол в мач от 18 кръг на НБЛ с 85:70.

Ботевградчани доминираха в първите три четвъртини на мача и си осигуриха удобен аванс от 18 точки преди последната, която изиграха на по-ниски обороти.

След тази среща Балкан е с баланс 10-4. Загубата бе десета за Ямбол от 15 мача.

Заради различни травми срещата пропуснаха Крис Минков, Станимир Маринов, Здравко Христов и Марин Маринов

По 17 точки реализираха Дарко Балабан (8 борби) и Давонтей Джордан. С дабъл-дабъл се отличи Сияни Чеймбърс, вкарал 14 точки и добавил 10 асистенции със само една грешка. С 13 точки и 8 борби се включи Тауан Ейджи.

За гостите от Ямбол отличен мач изигра националът Андрей Иванов. Той наниза 21 точки и добави 13 борби на сметката си. С по 11 се включиха Ерик МакГил и Иван Лилов, а 10 вкара Франки Уилямс.

На 6 февруари Балкан ще приеме в дербито на 16 кръг Левски Лукойл в мач, който ще бъде излъчен пряко в ефира на MaxSport2.

Ямбол пък има да играе у дома на 7 февруари срещу Спартак Плевен.

Андрей Иванов с рекордни за кариерата му за Ямбол 21 точки и изравнено върхово постижение от 13 борби. Неговият индекс на ефективност е +31 - най-висок от всичките му 120 официални мача за Ямбол.

Йовица Арсич, старши-треньор на Балкан:

„Имахме притеснения и преди начало на мача, защото Ямбол е добър отбор. По-силен от това, което беше преди 3 месеца, защото са добре тренирани и сега имаха повече състезатели в ротацията. Ние малко заспахме, 10 точки и мислим, че е свършил мачът. Другото е късата ни ротация. Играчите се изморяват и чакат края на мача Загубихме си фокуса. Няколко лесни контраатаки, няколко изпуснати положения срещу зона и влизаме в някаква изнервена ситуация, в която не трябва да попадаме. Добре е, че бихме, защото нямаше да съм много изненадан, ако паднем. След турнира нямаме силна тренировка, защото нямаме 10 здрави състезатели, за да може да се тренира. Това е проблем, който имахме дълъг период и това се усети, защото защитата не беше на ниво. Те вкараха 40 точки, а ние имахме общо може би 3 или 4 фаула. Точно по начин, по който изиграхме мача срещу Сибиу. Няма агресия и е проблем. Когато започна да играем по-агресивно и да се фокусираме върху задачите, които имаме поставени, тогава нещата си идват на място. Това е по-лесно, отколкото очаквах. Нямаше да съм изненадан, ако треперехме до последна секунда, защото Ямбол показа и в Бургас и преди това някои други мачове. Те имаха по-добра ротация. Вече са здрави, момчетата играят и не е лесно. Не може да се разчита на победа без да си фокусиран в твоите задачи."

Давонтей Джордан, играч на Балкан:

„Определено беше добър мач. Продължаваме да печелим. Започнахме мача по-слабо в защита, но в момента, в който я подобрихме започнахме да вкарвахме по-лесно. В началото на последната част също не бяхме достатъчно агресивни в защита и те ни вкараха лесни кошове. Треньорът ни даде указания как да играем по-здраво в защита и успяхме да спечелим.“

Тони Дечев, старши-треньор на Ямбол:

„Борихме се. За пореден мач не играхме никак зле срещу отбор от Топ 3. В никакъв случай не сме дошли с нагласата, че ще загубим, просто през първото полувреме още се видя, че отборът на Балкан ни превъзхождаше в борбата в подкошието. Имахме проблеми цял мач. Така и не успяхме да се справим с тях. 20 борби в нападение са твърде много и много трудно можеш да спечелиш мач, когато ти вземат толкова борби под собствения кош. Получихме много точки от втори шанс. Мисля, че с това основно не се справихме. През четвъртата част просто решихме да пробваме зонова защита, която малко обърка противника ни. Успяхме да се върнем до 5-6 точки разлика. Там отново ни взеха 2-3 борби в нападение. Не бяхме достатъчно концентрирани. Мисля, че това беше нашият момент да поставим Балкан под напрежение, но просто не успяхме. Доволен съм от това, че момчетата хвърлиха доста усилия, за да предложат тази равностойна игра, просто не се справихме с борбата под коша."

Андрей Иванов, играч на Ямбол:

„Взеха ни много борби в нападение и оттам ни беше много трудно. Балкан имаше три мача и дълго пътуване и треньорът ни даде задача максимално да се възползваме от това, но за съжаление загубихме. Срещу такъв опитен отбор няма как да се получи по този начин. На нас сякаш не ни достига това, че срещу силните отбори не можем да си повярваме. И срещу други отбори играем добре и в един момент губим мача. Сега всички трябва да се възстановят и да вземем задължително мача със Спартак в неделя.“