18-16
23-19
14-23
РИЛСКИ

Баскетболистите на Ямбол и Рилски Спортист изиграха един много стойностен мач от четвъртфиналите в Турнира за Купа „България“, в който водачеството в резултата се смени цели 24 пъти. По-дългата ротация на гостите от Самоков им позволи да грабнат победят в последната четвърт с 83-77, но тя можеше да бъде и за домакините. Ямбол изиграха този мач само с шест състезатели. Към трайно контузените Николай Върбанов и Росен Иванов с травми бяха oщe Стойо Чолаков и Мартин Чавдаров, а други състезатели, на който Иван Чолаков разчита като Евгени Иванов и Стилиян Иванов бяха заболели и само допълваха групата за мача.
Рилски Спортист поведе с единадесет точки 18-7, най-голямата за тях в мача още в шестата минута. Непреклонността на ямболци обаче се прояви и те успяха да изравнят 22-22 след серия от десет безответни точки. В последната атака за частта Дерек Райт (10 точки, 9 асистенции) отбеляза „тройка“, която им даде преднина. Самоковци я подържаха почти през цялата втора четвърт. Игралият много силно през първото полувреме Андрей Иванов взе своята 6-та борба в нападение (рекордна в неговата кариера за Ямбол в един мач) и реализира кош, с който Ямбол изравни за 35-35. Капитанът на домакините Станислав Говедаров, реализира върховите си за сезона 23 точки и изведе отбора си напред, а „тройка“ на Брайкус Перин хвърли във възторг зрителите в залата. Ямбол поведе с 40-35, но пропусна последните си четири атаки за първото полувреме. Опитният и добре организиран отбор на Рилски Спортист се възползва от това и отново в края на периода „забивката“ на Травис Тейлър (15 точки , 8 борби) изведе напред гостите 41-40.
Третата част започна с по два разменени коша. Младият баскетболист на Ямбол Александър Матушев, който получи 24 минути игра – рекордни за него в мъжкия баскетбол вкара ефектен кош, с който домакините отново поведоха. Последваха силни минути за момчетата на Иван Чолаков. Говедаров и Петков (15 точки) вкараха по една „тройка“ и немислимото преди мача, че Ямбол може да спечели вече не изглеждаше толкова нереално. Ямбол взе третата част с 23-19, а двата отбора влязоха за последните 10 минути от двубоя с три точки преднина за домакините 63-60. Очаквано, по-свежите играчи на Самоков бързо взеха инициативата и поведоха в резултата. Разликата в тяхна полза достигна 7 точки 68-75 три минути и 24 сек. преди края. Като че ли никой не очакваше, че Ямбол може да се върне в мача, но баскетболистите му отново проявиха характер. Те вкараха няколко наказателни удара и намалиха до три точки изоставането си 76-79. Тогава опитните играчи на Рилски Йордан Бозов и Златин Георгиев (пропусна всичките си първи осем стрелби от игра) поеха отговорност и успешно завършиха последните атаки на отбора си.
За победителите най-добре се представи Шелдън Джетър с „дабъл-дабъл“ от 21 точки и 10 борби. Мартин Маринов с 16 точки от тях 4 „тройки“.
Най-висока ефективност в мач от +25 постигна Станислав Говедаров. Арън Арнет реализира 19 точки.
Въпреки, че загуби мача Ямбол има цели 24 точки от грешки на противника и 22 точки от бърза атака. Очакваното превъзходство за Рилски Спортист в подкошито не се случи. Отборите имат по 34 точки от правоъгълника и само 4 борби повече за превъзхождащите в ръст и физическа мощ играчи на гостите. Точките от втори шанс са в полза на Ямбол 10-6. Домакините имат по-висока отборна ефективност от +94 срещу +89 на опонента им и обикновено този, който превъзхожда по този показател печели и мача, но не и сега. Въпреки всичко ямболските фенове оцениха усилията на своите баскетболисти и изпратиха и двата отбора с аплодисменти.