ЯМБОЛ
ДИАНА АРЕНА

ЯМБОЛ ПОБЕДИ ПЛЕВЕН ТРУДНО, НО СЛАДКО
22 ОКТОМВРИ 2016

Баскетболистите на Ямбол постигнаха важна победа в своя първи мач в НБЛ за сезон 2016-17. Ямбол спечели трудно срещу Спартак Пл. пред своите верни привърженици с 84-80. Успехът над класния отбор от Плевен дойде изключително трудно в мач, в който водачеството в резултата се смени 14-т пъти.
Плеймейкърът Венцислав Петков направи запомнящ се дебют в официален мач за новия си отбор. Той отбеляза 27 точки ( 3 PFG: 6/10), 13 -т от тях в четвъртата част и заедно с Николай Върбанов бяха с най-голям принос за ямболската победа. Завърналият се отново в Ямбол след шест сезона център направи „дабъл-дабъл“ от 24 точки ( FG: 7/10) и 10 борби .
Спартак Пл. бяха близо до победата. В началото на четвъртата част водеха с 9 точки (70-61), най-голямата за тях разлика в резултата, но изпуснаха успеха заради непримиримостта на ямболци.
За плевенчани пореден силен мач за Милован Савич. Изненадващо сръбският център не започна в стартовия състав, което доведе до това, че 5 минути неговия отбор да не отбележи кош и Ямбол да поведе с 15-0. Неговото влизане в игра веднага се отрази ползотворно и в 15-та минута резултата се израни за 28-28. Савич завърши мача с впечатляващ „дабъл-дабъл“ от 18 точки и 16 борби. Негова е и най-високата ефективност в мача – 30.
Другият лидер на Спартак Пл. в този мач Александър Груев отбеляза 25 точки и даде 7 завършващи подавания.
Интересното в този двубой е че загубилите го имат цели 18 борби в повече – 45/27. От тези 45-т 15-т са в нападение, довели до 14 точки от втори шанс. Това изключително превъзходство в борбите за отскочилите от ринга топки не донесоха очакваният за Александър Дяковски резултат, защото неговите момчета допуснаха 10-т грешки повече от своите опоненти. Статистиката показва, че Ямбол има едва 9-т грешки, от тях 4 за нарушение в нападение. Другата основна причина за ямболската победа е високият процент стрелба за три точки. Играчите в жълт спортен екип реализираха 10 от 24-те си опита отдалеч– 41.7 %.
Този ценен успех на Ямбол зарадва много нашите привърженици и продължи серията вече на 14-т поредни домакински победи над Спартак Пл. от 4 април 2009.