@

ЯМБОЛ НАДИГРА ЛИДЕРА РИЛСКИ СЛЕД ПРОДЪЛЖЕНИЕ
4 НОЕМВРИ 2016

Баскетболистите на Ямбол спечелиха и втория си домакински мач за сезона. Този път победена бе силната селекция на Рилски Спортист с 95-93 след продължение. До този мач самоковци бяха водачи в класирането с три победи и нито една загуба. Те бяха сочени за фаворити и почти сигурни победители в двубоя. Началото на този мач потвърди това, след като гостите поведоха в резултата с 12-3 след пет минути игра и 12 поредни точки. Нещата обаче се промениха бързо след влизането в игра на Ц.Острев (11 точки, 6 астенции) . Първата четвърт завърши с преднина от три точки 26-23 за Рилски.
Състезателите на ст. треньорът Людмил Хаджисотиров си осигуриха комфортна преднина от 7 то ч ки (35-28) в средата на втората част, но след 8 поредни точки Ямбол излезе за първи път напред в резултата в 16-та минута (36-35). След шест смени на водачеството в крайна сметка самоковци се прибраха на голямата почивка с 2 точки преднина – 47-45. 45-те точки в коша на Рилски са най-много отбелязаните от Ямбол през първото полувреме през новия сезон.
През по-голямата част на третия период водачеството бе за Рилски Спортист. То достигна 6 точки преди С.Говедаров (26 точки, 6 борби, 7 асистенции) да отбележи кош от 8 метра, с който двата отбора влязоха в 4-та част от мача с три точки преднина за нашите опоненти (59-62). С „тройка“ на Венцислав Петков (19 точки, 4 „тройки“) Ямбол отново поведе в резултата с три точки 69-66. Тази преднина се запази три минути. Златин Георгиев (18 точки, 6 борби) реализира за три точки и изведе отбора си с точка напред (78-77). Последваха три атаки за Ямбол завършили с отбелязването на 3 „тройки“. Чрез В.Петков на два пъти и С.Петков 48 секунди преди края на редовното време преднината на домакините бе 6 точки (85-79). Веднага след взетия тайм-аут Келвин Паркър (15 точки, 7 асистенции) вкара „тройка“. В последвалата атака ямболския отбор направи техническа грешка, която бе наказана отново от К.Паркър с „тройка“. Ямбол имаше последна атака 6.7 секунди преди края при равен резултата 85-85. Станислав Говедаров проби към коша, но стрелбата му не бе успешна, което прати мача в продължение.
Чрез В.Петков Ямбол поведе 2.36 мин. преди края на продължението с 2 точки (92-90). Последните две минути протекоха драматично. С.Петков (17 точки, 6 борби) вкара един от двата наказателни удари за 93-90. В ответната атака Й.Бозов (23 точки, 4 асистенции) вкара два от линията и намали на 93-92. Ц.Острев проби към коша на Рилски и въпреки, че се освободи от персоналния си пазач пропусна под самия кош. Бозов можеше да изведе Рилски напред, но направи крачки в опита си да атакува ямболския кош. 9 секунди преди изтичане на времето на даденото продължение владението на топката бе за Ямбол. Последва бърз фаул срещу Николай Върбанов (15 точки, 14 борби). Ямболският център пропусна и двата наказателни удара, но влезлият в игра секунди преди това Евгени Иванов (5 точки) взе отскочилата от ринга топка. Ненад Делич (22 точки, 6 борби) му направи нарушение. На таблото светеха 7 секунди, когато Е.Иванов трябваше да изпълни два наказателни удара. Той хладнокръвно реализира и двата за 95-92. Острев фаулира тактически Келвин Паркър, който вкара първия, но умишлено пропусна втория наказателен удар. Николай Върбанов взе борбата и след това зрителите в залата полудяха от щастие. Ямбол победи силен съперник проявявайки воля и непримиримост.
Баскетболистите на Ямбол реализираха 14 „тройки“ и останаха само на една от абсолютния рекорда от последните 17-т сезона от 15 успеха за три точки, който бе поставен срещу Лукой Академик изминалия сезон също в мач с продължение. Стрелбата ни за три точки с успеваемост 51.9 % е впечатляваща. Стрелбата ни от игра от 55.6 % срещу 47.9 % за Рилски бе разликата в мача донесла ни победата.

Играч на мача е Станислав Говедаров, който постигна ефективност от +31. За първи път от 10 март 2012 капитанът на Ямбол има ефективен показател по-висок от 30+ в официален мач на ямболския отбор.