рефери: М.Механджиев, И.Манолов, В.Великов
15 точки
- точки

всички резюмета сезон 2011-12

ЯМБОЛ С ВТОРА ПОБЕДА КАТО ГОСТ НАД БАЛКАН ЗА СЕЗОНА

Баскетболистите на Ямбол спечелиха гостуването си в Ботевград. Те победиха Балкан с 71-55 за 12-та си победа в НБЛ и трета поредна – най-голямата победна серия за сезона. За първи път Ямбол бие в два поредни мача като гост този противник, в рамките на един сезон.
Двубоят бе решен в четвъртата част, която бе спечелена от нашите момчета с 28-13. В третата част двата отбора успяха да отбележат общо едва 18 точки - най-ниско резултатната четвърт в първенството до сега. В нейните последни 6:37 минути Ямбол не успя да отбележи кош и завърши с едва 8 точки – най-малко вкарани точки за сезона в една част от мача. Добре, че силната ни защита позволи на съперника да отбележи също скромните за десет минути игра 10 точки. Всъщност именно силната ни игра в защита и слабото нападение на Балкан – най-ниско резултатният отбор в първенството ни позволи да спечелим. Получихме в нашият кош едва 55 точки, което е изравнен резултат от най-малкото точки отбелязани от наш опонент при наше гостуване за последните 12 сезона (само 55 точки като гости не бяхме допускали от далечната дата 21/09/2000 г. срещу Академик в София). Резултатът е само на една точка от абсолютния рекорд на отбора ни за последните 12 сезона от 54 точки в мача ни срещу Спартак Пл. игран на 27/10/2010 в Ямбол.
В този мач бяха записани и още антирекорда на наш опонент в мачовете ни до сега през сезона. Освен споменатите едва 55 точки, отборната ефективност на Балкан в този мач е +48, което е изравнено най-ниско постижение. Само играчите на Черноморец са имали такъв резултат срещу нас. През второто полувреме домакините ни отбелязаха едва 23 точки (10 в третата и 13 в четвъртата част) – второ най-ниско постижение за последните 12 сезона. Интересното е, че резултатът от най-малко точки - 22, вкарани през второто полувреме в мач на Ямбол също е на Балкан от 03/12/2005.
В мача игран на националния празник на България ямболските баскетболисти допуснаха да им вкарат едва 21 коша от игра – най-малко през сезона. Успеваемоста в стрелбата от игра на Балкан също е антирекорд за наш опонент за сезона. Баскетболистите от Ботевград са успели в 21 от 60-те си опита за стрелба за две и три токи или 35.0 %. Най-ниският резултат по този статистически показател се държеше от Р.спортист – 40.0 % (24-60) от 29/01/2012.
В отсъствието на контузеният Стоян Петков добър мач изигра Иван Марчев. Той успея да хване рекордните си за сезона 7 борби и се доближи само на една от абсолютният си рекорд в кариерата за Ямбол от 8 овладени отскочили от ринга топки. Тони Гуджино също взе рекордните си за сезона 9 борби. Най-добър в мача стана Джон Офоегбу. Той игра 26 минути, в който вкара 18 точки и взе 6 борби, при стрелба от игра 63.6 % (7-11).
За Балкан единствено Станимир Маринов бе на познатата висота. Младият баскетболист отбеляза 17 точки и взе 9 борби.
На Ямбол предстоят два поредни домакински мача. На 10 март срещу Спартак Пл. и на 17 март срещу Левски.