рефери: Д.Гологанов, О.Николов, П.Петров
9 точки
10 точки

всички резюмета сезон 2011-12

ЯМБОЛ БИ БУРГАС, НО ЗА КУПАТА ЩЕ Е ПО-ТРУДНО.

Баскетболистите на Ямбол постигнаха четвъртата си победа на чужд терен и общо десетата за сезона, след като надиграха Черноморец – Бургас с 95-79. Така само за осемнадесет кръга постигнаха толкова победи, колкото направиха за целия редовен сезон през миналогодишния шампионат в НБЛ.
Най-много точки в мача – 28 отбеляза Мартин Дурчев. Лекото ни крило „мушна” в коша на съперниците 7 „тройки” от 10 опита (70 % !), като по този начин изравни собственото си върхово постижение. Седем успешни опита зад линията за три точки той имаше и на 23 ноември 2007 година срещу Левски, но тогава вкарани от 12 опита. Мартин остана само на една „тройка” от абсолютния рекорд на Ямбол за последните 12 сезона, държащ се от Димитър Хорозов, който на 28 октомври 2000 година вкара 8 от опитите си в стрелбата от далечна дистанция срещу Спартак Пл. в Ямбол.
Освен Дурчев още трима ямболски баскетболисти отбелязаха повече от 10 точки в двубоя. Започналият като стартиращ плеймейкър Майк Джеферсън на мястото на заболелия Юли Радионов направи най-силния си мач с екипа на Ямбол. Американецът за втори път в десетте си мача реализира 16 точки и даде 5 завършващи подавания за върховите си 37 минути в игра. Рейтингът му от +20 е най-висок за него от както играе за нашия отбор.
Станислав Говедаров в десети пореден мач отбелязва повече от 15 точки. Срещу бургазлии капитанът ни вкара 17 точки. Той изравни и върховото си постижение от 6 откраднати топки от както играе за Ямбол, вече 301 официални мача. Предишният път когато е направил това е било на 7 февруари 2004 година срещу Лукойл в Правец.
MVP в мача стана Джон Офоегбу. Центърът и има рейтинг от +27, толкова колкото и съотборника му Мартин Дурчев, но постигнат за по-малко игрови минути. Джони направи 9-ят си „дабъл-дабъл” за сезона от 19 точки – за 4-ти път и 11 борби.
Силно от пейката се включи и Тони Гуджино. Това бе най-добрият от четирите му мача за нас. Американецът открадна 6 топки от противника. Във всичките мачове до сега в първенството само трима баскетболисти са постигали това. Другите двама са Арън Харпър и Станислав Говедаров, но Тони го е правил за най-малко игрово време в един мач – 23 минути. Към актива си добави и 7 борби и 7 точки, като и в тези най-важни статистически показатели подобри постиженията си.
За Черноморец най-добре се представи в мача Константин Коев. Младият баскетболисти постигна рейтинг от +17. Вкара най-много точки за отбора си – 16 от тях 3 „тройки”. Македонецът в редиците на Бургас Кирил Павловски направи „дабъл-дабъл” от 12 точки и 11 борби, но напусна контузен терена преди за приключи двубоя.
Домакините от Бургас спечелиха борбата под кошовете. Те взеха 36 борби от тях 12 в нападение, срещу 29 за Ямбол. Успеваемостта им в стрелбата за две точки е 51.1 % (23-45), по-висока от нашата, която е 49.0 % (24-49). Ямболските баскетболисти компенсираха това с отличната си стрелба за три точки. От далечна дистанция те вкараха 10 от 18-те си стрелби – 55.6 %. Нашите момчета отнеха и цели 20 топки от съперника си, срещу само 7. Имаме и повече асистенции – 18 на 12. Стрелбата ни от наказателната линия също е отлична – 85.0 % (17-20), а тази на домакините е доста по-скромна – 55.6 % (15-27).
Двата отбора ще се изправят един срещу друг отново, само 4 дена след мача им за първенство. Това те ще направят на 15 февруари в Самоков в мач от турнира за Купа „България”. Този двубой няма да е никак лек и нашите требва да го изиграят с нужната концентрация и да дадат максимума от играта си за да продължат към полуфиналите на авторитетната надпревара и да зарадват многобройните си почитатели, които ще тръпнат в очакване на добри новини от планинския град.