12 точки
12 точки

всички резюмета сезон 2011-12

КРАСОТА, ЯМБОЛ НИ КАРА ДА МЕЧТАЕМ !

Баскетболистите на Ямбол победиха тези на Самоков с 74-66 в мач, който напълно задоволи очакванията на зрителите напълнели и този път трибуните на Диана Арена. Двата отбора сътвориха спектакъл показващ красотата на баскетболната игра и превърнаха в празник неделната вечер за ямболци.
Ямбол спечели първата част на мача с 22-15. Това се оказа много важно за развоя му, защото следващите три части бяха напълно равностойни.
Само през първите три минути на двубоя гостите от Самоков водеха в резултата. Тогава бе регистрирана и тяхната най-голяма преднина в него от 5 точки (5-10). След това, ямболските баскетболисти за шест минути реализираха 15 безответни точки и доведоха резултата до 20-10 в своя полза.
Втората четвърт бе спечелена с една точка от Ямбол за 19-18, но през нея двата отбора имаха своите силни моменти. Р.спортист направи силна серия в началото и в 15-та минута съкратиха преднината на домакините само на една точка – 25-24. В следващите пет минути на частта ямболските баскетболисти се развихриха и не само възстанових преднината си от първите десет минути, но успяха да я увеличат до единадесет точки – 41-30. Буквално с изтичането на 24-те секунди от последната атака на Самоков за първото полувреме Бранко Миркович вкара тройка за 41-33. При този резултат двата отбора се прибраха в съблекалните за голямата почивка в мача.
През третата част бе постигната най-голямата преднина в резултата за Ямбол. В 25-та минута играчите в жълти екипи поведоха с 14 точки, 52-38. Последвалите осем поредни точки върнаха гостите в мача за 52-46. Края на третата част дойде при същата 8 точкова преднина, при която завърши и първото полувреме – 56-48.
До сега през сезона баскетболистите на Самоков направиха няколко запомнящи се обрата в четвъртата част на своите двубой. Те можеха да сътворят същото и в този мач, след като пет минути преди неговия край намалиха преднината на Ямбол до – 58-57. Последва 1:20 минути, в която двата отбора не успяха да си отбележат кош. През това време играчите на Р.спортист имаха 4 атаки, в който можеха да поведат в резултата, но не вкараха топката в коша. След „тройката” на Майк Джеферсън (7 точки) като, че ли стана ясно кой е предпочетен от съдбата да спечели мача.
Играчите на Рилски започнаха да правят тактически фалове, но все срещу неподходящият човек. На три пъти Мартин Дурчев отбеляза по два наказателни удари и въпреки, че остана доста под своите средни точки на мач даде обичайният си принос за победата, не само с шестте точно изпълнени наказателни удари в последната 1:43 минута, но също и с 5-те си борби и рекордните си за сезона 6 асистенции.
Най-добър в мача бе Джон Офоегбу. Американският ни център направи осмият си „дабъл-дабъл” за сезона от 19 точки и 14 борби. Рейтингът му в мача от +29 е най-висок за него до сега, което означава, че в неделната вечер той направи най-силното си представяне. Зрителите в залата бяха очаровани от Джон, след като станаха свидетели на най-качествената игра на ямболски баскетболист пред техните погледи на Диана Арена. 14-те му борби са рекордни за Ямбол през сезона. Същото се отнася и за 12-те му борби в защита.
Най-резултатният играч на терена пък стана Станислав Говедаров. Той изравни върховото си постижение по резултатност в един мач от 25 точки. Същият точков актив нашият капитан направи и в Плевен. Десетте му коша от игра – 7 за две точки и 3 „тройки” са най-много отбелязани на домашна сцена от наш играч.
За гостите най-силно се представи влезлият от пейката Асен Великов. Гардът достигна рейтинг от +19, след като отбеляза 8 точки, хвана 9 борби и даде 5 асистенции. Най-много точки за гостите отбеляза Филип Вукосавлевич – 18, но загуби битката в подкошието от Джон Офоегбу.
Ямбол спечели 8 отскочили от ринга топки повече от своя опонент – 37-29, което имаше съществено значение за нашата победа. Всъщност, силната наша защита спечели мача. Баскетболистите на Самоков постигнаха антирекорд за наш опонент, след като успяха само в 40.0 % от стрелбите си от игра (24-60), а с допуснатите само 66 точки в коша си за целия мач нашите баскетболисти изравниха постижението по този статистически показател за сезона. Толкова малко точки нашите допуснаха само в домакинския си мача срещу Черноморец. Може би само 9-те грешки повече на ямболските баскетболисти, 19-10, са причината победата на Ямбол да не бъде по-убедителна.
В следващите два кръга ямболските баскетболисти имат две поредни гостувания на морските отбори. Първо, на 4 февруари във Варна и в последния кръг преди Купата на 11 февруари в Бургас.