рефери: В.Цеков, З.Караниколов, И.Маринов
15 точки
6 точки

всички резюмета сезон 2011-12

СИЛЕН ЛЕВСКИ НЕ СЕ ДАДЕ НА НЕПРЕКЛОНЕН ЯМБОЛ

Баскетболистите на Ямбол загубиха при гостуването си на Левски в София с 83-89, но спечелиха симпатиите на феновете си и за пореден път показаха хъс, желание и непреклонност в търсене на победата срещу фаворитите в първенството.
Нашите момчета започнаха силно мача и в 6-та минута водеха с 17-8, след като се възползваха по най-добрия начин от грешките на съперника. Ямбол спечели първата част с 24-20. Любопитно е, че в 13 от 15-те си мача до този момент нашите взимат първите десет минути на своите опоненти, включително и в трите си двубоя с Левски до сега в редовния сезон. Само за първата част средната ни резултатност е 24.5 точки, срещу 18.7 за съперниците ни.
В началото на втората част домакините направиха поредица от 8 безответни точки и успяха да поведат с 32-26. Със сирената за край на първото полувреме Майк Джеферсън (8 точки, 2 асистенции) вкара „тройка”, която изпрати двата отбора в съблекалнята при резултат 45-43 за Ямбол. Станислав Говедаров бе най-активния за ямболския отбор през първите двадесет минути. Капитанът ни отбеляза 17 от всичките си 19-т точки през първите две части от мача.
Третата четвърт на двубоя бе напълно равностойна. Тя завърши наравно 18-18, като в нея нито един от двата отбора не успя да се откъсне в резултата с повече от три точки. През целия мач двата тима си размениха водачеството 18 пъти, 11 пъти резултата бе равен.
Последните десет минути започнаха при резултат 63-61 за Ямбол. В тях се откроиха лидерите на двата отбора Арън Харпър и Мартин Дурчев. Ямболският играч с # 34 се развихри и вкара 12 от 21-те си точки точно в моментите когато се решава един завързан мач. Джон Офоегбу също направи силен двубой. Американският ни център вкара 15 точки и взе 9 борби. Плеймейкърът ни Юли Радионов се отчети с 8 асистенции.
Арън Харпър стана MVP на мача. Звездата на родното първенство бе най-резултатен с вкараните от него 33 точки, като във втори пореден мач бележи повече от 30 точки на своите опоненти. Добави към актива си 5 асистенции и 3 отнети топки за индекс на ефективност +33 – най-висок за 15-я кръг. Арън отбеляза 9 точки в последните 3 минути на мача и буквално спечели с последните си отигравания битката между двата класни отбора, които за пореден път направиха истински спектакъл за зрителите в залата и пред телевизионните апарати.
Този мач бе изигран много по-добре от ямболските баскетболисти в сравнение с другите два срещу този опонент през сезона до сега. Те показаха най-доброто от себе си, но въпреки демонстрираната класа и майсторство трудно можеха да надиграят толкова класен противник, които на всичкото отгоре надмина и без това високите си средни показатели в стрелбата от игра. Играчите на Левски успяха в 29 (най-много за наш опонент до сега в първенството) от 40-те си стрелби за две точки – 72.5 % и в 61.0 % от стрелбите си от игра (36-59). Те спечелиха и по убедителен начин борбата за отскочилите от ринга топки като овладяха 38 срещу 24 борби. Двамата им центрове Васил Евтимов и Стефан Георгиев овладяха повече от 50 % от борбите на Левски, съответно 13 и 7. Домакините вкараха 50 точки от правоъгълника, 10 от втори шанс, срещу 36 за Ямбол. Баскетболистите ни взеха едва 14 борби под собственият си кош – най-лош резултат през сезона. Предишният от 17 борби в защита също бе срещу Левски в първия кръг. Домакините направиха и с две асистенции повече – 22 на 20. Ямбол допусна по-малко грешки – 12 на 20 и отне повече топки от домакините – 11 на 6.
В следващият си мач Ямбол приема на Диана Арена третия във временното класиране тим на Р.спортист. Поради ангажименти на Рилски в Балканската лига мачът бе изтеглен с един ден назад и ще се играе на 29 януари /неделя/ от 18.00 часа.
Ямбол ще се възползва от промяната в датата и през седмицата ще пътува до Одрин за контролен мач срещу елитния турски тим Олин Едирне. Мачът е на 25 януари /сряда/ от 18.00 часа в зала „Минар Синан” – Одрин.