27 точки
4 точки

всички резюмета сезон 2011-12

ТРУДНА ПОБЕДА СРЕЩУ БАЛКАН НИ ОСТАВИ В "ЧЕТВОРКАТА"

Ямбол спечели първият си мач за 2012 година. На Диана Арена нашите момчета победиха стойностния тим на Балкан от Ботевград. Само през първите 2:23 минути от двубоя гостите водеха в резултата. След две изравнявания Ямбол поведе и не изпусна водачеството до края на мача. През първото полувреме най-голямата разлика в резултата достигна 10 точки. Тя можеше да е и по-голяма, но не изиграхме добре последната си атака за първите двадесет минути. Двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 49-41.
След силни начални седем минути на второто полувреме, в които стегнахме защита и позволихме на опонента ни да вкара само 6 точки разликата в резултата достигна 18 точки в 27-та минута – най-голямата в мача. Ботевградчани проявиха характер и най-вече благодарение на силната игра на техните баскетболити в подкошието успяха да се върнат в мача. Пет минути преди края резултатът в полза на Ямбол намаля само до 4 точки – 74-70, но само за две минути, благодарение на периферните ни играчи тя достигна отново успокояващите 10 точки – 80-70. Гостите нямаха никакво намерение да се предават и предимно чрез успешно изпълнение на наказателни удари стопиха преднината ни на 5 точки – 80-75. Майк Джеферсън (7 токи, 3 борби) наниза решаваща „тройка”. След като и Мартин Дурчев (19 точки) и Станислав Говедаров (19 точки) реализираха по два наказателни удари, 21 секунди преди края, мача бе решен в полза на Ямбол. Две „тройки” на Станимир Маринов (18 точки, 5 „тройки”) направиха крайната разлика в резултата по-поносима за загубилите мача.
За Балкан много силно се изяви Айзея Мартин. Американецът реализира 17 точки, като успя в 7 от 9-те си опита за стрелба. На няколко пъти атрактивно заби в нашия кош. Новото попълнение на ботевградския отбор Драгомир Мароевич направи отлично включване от пейката. Той успя да улови 8 борби и вкара 12 точки. И третият им играч в подкошието Д.Мортън игра добре. Ветеранът се отчете с 11 точки и 6 борби. Именно в играта на играчите им на позиция 4 и 5 дойдоха проблемите за Ямбол. Нашите баскетболисти на тези постове не успяха по най-добрия начин да им се противопоставят. Джон Офоегбу (9 точки, 3 борби), Стоян Петков (10 точки, 6 борби) и игралият за последно за нас Златко Гоцевски (11 точки – негови върхови за сезона) напуснаха мача за пет лични нарушения.
Най-добре за Ямбол се представи Станислав Говедаров. Капитанът ни вкара 19 точки, като успя в 6 от 7-те си опита за стрелба за две точки. Вкара и 7 от 8-те си наказателни удари. Също 19 точки отбеляза и Мартин Дурчев. Стоян Петков ще запомни този мач с това, че отне от опонентите ни 5 топки. Това е негово върхово постижение в кариерата му за Ямбол. Предишното му от 4 отнемания бе срещу Сливен на 16 декември 2008.
В този мач състезателите на двата отбора изпълниха по 31 наказателни удари. Срещу играчите на Ямбол, реферите отсъдиха 27 лични нарушения – най-много от началото на сезона. Добрата ни игра в защита срещу периферните играчи на противника доведоха до това да откраднем 20 топки от тях. Принудихме балканци да направят цели 26 технически грешки. От там те обстрелваха нашия кош от игра само 50 пъти – антирекорд за наш опонент. Съперниците ни в този мач обаче извадиха доста добър процент в стрелбата от 54.0 % (пропуснаха 23 от стрелбите си), при положение, че преди този мач за две и три точки те са успявали в 44.8 % от стрелбите си.