14 точки
8 точки

всички резюмета сезон 2011-12

ДЪЛГА ПЕЙКА И 13 "ТРОЙКИ" НЕПОСИЛНИ ЗА ЯМБОЛ

В последният си мач за 2011 година баскетболистите на Ямбол гостуваха в Правец на шампиона Лукойл Академик. Мачът завърши с победа на домакините с 94-77. Двубоят бе напълно равностоен през първото полувреме. И двете части от него бяха спечелени с по 2 точки от играчите на Лукойл Академик, въпреки че в 18-та минута те успяха да дръпнат в резултата с 10 точки. Последните две минути от втората част бяха изиграни силно от нашите момчета, за да завършат първите двадесет минути от мача при резултат 41-37.
В първите две минути на второто полувреме Ямбол сведе преднината на Лукойл Академик само до една точка 43-42. Последваха обаче силни минути за шампиона, който увеличи преднината си в края на третата част до 16 точки. В последната, четвърта част, мача се доиграваше за да завърши с очаквана победа за лидера в Лигата с 94-77.
Многото равностойни и класни играчи, които използва в този мач старши треньорът на Лукойл Академик Арсич се оказаха най-важни фактор за победата на отборът му. Възможността да играе със свежи играчи довежда до поддържането на високо темпо и уморява съперника, който в този мач не можа да използва плеймейкърът си Майк Джеферсън, пуснат в по-дълга коледна почивка.
През второто полувреме играчите на Ямбол допуснаха 53 точки в своя кош. Това са оказа най-високата резултатност на наш опонент през вторите двадесет минути на един мач и доведе до също рекордната резултатност в неговия край от 94 точки. Влезлите от пейката баскетболисти на победителите вкараха също така върховите за не стартиращи играчи цели 41 точки. Трима от тях надминаха двуцифрен точков актив. Божидар Аврамов отбеляза 11 точки и даде 6 асистенции. Бруно Шундов -18 точки и Дамян Стояновски – 10 точки, 5 борби.
Най-силно за Ямбол в мача се представи Джон Офоегбу. Американският ни център направи седмият си „дабъл-дабъл” за сезона. Той е и най-стойностният му от 24 точки и 13 борби. И в двата статистически показателя постиженията са негови рекордни за сезона, като никой ямболски баскетболист в 12-те ни мача не бе хващал толкова отскочили от ринга топки. От 13-те му върхови борби, 10 са в защита – също най-стойностно постижение за Ямбол до сега през сезона. За втори път през сезона Джон вкара 9 от стрелбите си от игра, за върховия си коефициент от +27, който показва, че играчът ни с # 42 е изиграл най-стойностният си мач с екипа на Ямбол точно срещу най-силния отбор в НБЛ.
Много силно в мача се представи и Станислав Говедаров. Капитанът ни освен с 19 точки се отчети и с рекордните си за сезона 7 асистенции.
Силен мача и за Ламонт Мак. Американецът реализира 18 точки и взе 7 борби. Сънародникът му Андре Оуенс вкара 4 „тройки”. Играчите на Лукойл Академик отбелязаха общо 13 от 25-те си изстрелите си за три точки (52.0 %), най-много допуснати от нашия отбор в един мач. Тази висока успеваемост в стрелбата от далечно разстояние също изигра голяма роля за победата на домакините, защото Ямбол има по-висока успеваемост в стрелбата за две точки – 24-45 (53.3 %) срещу 20-38 (52.6 %), при равна успеваемост при изпълнението на наказателни удари, по 65 %.
На баскетболистите на Ямбол предстоят два много важни мача до края на първия полусезон, които те трябва да спечелят за да запазят мястото си между първите четири отбора в класирането. Първият от тях е срещу Балкан на 7 януари на Диана Арена, а мачът от 14-я кръг е срещу Спартак в Плевен на 14 януари.