рефери: Б.Пелтеков, И.Ресиловски, П.М.Петров
бърза атака:
8 точки

всички резюмета сезон 2011-12

ЯМБОЛСКА ПРЕДКОЛЕДНА ВИХРУШКА ОТВЯ БУРГАС

Ямбол постигна втора поредна убедителна победа на Диана Арена. Този път потърпевши от ямболската вихрушка бяха баскетболистите на Черноморец – Бургас. Без своя лидер Деян Дунович гостите по никакъв начин не успяха да се противопоставят на победителите и загубиха мача с 95-66. Така във втори пореден мач след този с Черно море – Варна нашите момчета подобриха рекорда си през сезона за най-голяма победа. Това не остана единственото отборно върхово постижение за нас в мача. Баскетболистите ни отбелязаха 34 от опитите си за стрелба за две точки. Също така хванаха върховите 19 борби в нападение, от също така рекордните 45 борби. Направиха 22 асистенции и откраднаха от опонента си 21 топки. Вкараха 58 от 95-те си точки в подкошието. От бърза атака реализираха цели 22 точки.
Второто полувреме в този мач бе най-силното за нас до сега. Не само, че го спечелихме с най-убедителната разлика в резултата от 19 точки (47-28), но и ограничихме бургазлии само до 28 точки – най-малко от наш опонент за вторите двадесет минути на един двубой.
За втори път през сезона играчите ни влизащи от пейката отбелязаха повече точки от тези на съперника. З.Гоцевски изравни върховото си постижение по отбелязани точки, като вкара 10, колкото и срещу Р.спортист във втория кръг. За трети път в кариерата си за Ямбол Стойо Чолаков взе 6 борби в защита, а Иван Марчев отбеляза и 4-те си стрелби за две точки.
Най-силният си мач за сезона изигра и Станислав Говедаров – ефективност +21. За 25 минути в игра капитанът ни наниза рекордните си за сезона 20 точки като успя в 9 от 11-те си изстрела от игра. Въпреки, че реализира само две от 10-те си стрелбите за три точки водещият реализатор в Лигата Мартин Дурчев вкара 22 точки, които се оказаха най-много вкарани от наш играч в шестте ни мача на домашна сцена. Мартин изравни постижението си в своята кариера за Ямбол от 7 вкарани коша за две точки и подобри други два статистически показателя в кариерата си за ямболския тим от 4 борби в нападение и 5 откраднати топки. Направи и 5 асистенции, изравнено постижение за сезона.
В този мач си пролича, че четири седмичното отсъствие за лечение на контузия от Юли Радионов вече не му влияе на играта. Стартиращият ни плеймейкър за 18 минути даде 8 завършващи подавания към съотборниците си, 4 от тях поредни, в първите четири успешни атаки на отбора ни в мача.
Във втори пореден двубой на Ямбол MVP стана Стоян Петков. Тежкото ни крило постигна ефективност от +22. Той направи и третия си „дабъл-дабъл” за сезона от 12 точки и 10 борби и то само за 22 минути в игра. За трети път през сезона хвана 10 борби.
За гостите от Бургас трима баскетболисти вкараха повече от 10 точки. Най-добре се представи Кирил Павловски. Центърът направи „дабъл-дабъл” от 15 точки и 11 борби. Атанас Пенев вкара 14 точки. Капитанът на бургазлии Димитър Рошманов отбеляза 13 точки, но направи и рекордните за един мач в Лигата 11 грешки.
Победата на Ямбол в този мач не будеше никакво съмнение, но по-голямата от очакванията разлика в резултата дойде не само от горе изброените факти, но и от много добрата успеваемост в стрелбата на победителите и добрата ни защита. Ямболските момчета вкараха 50.6 % от опитите си за стрелба от игра, като успяха в рекордните 40 от също така рекордните 79 опита за две и три точки. Играчите на Черноморец сполучиха в рекордно ниския за наш съперник през сезона 41.1 % (23-56). Само 23-те успешни стрелби са най-малко допусканите в нашия кош от ямболските състезатели. Добрата ни игра в защита сведе точковия актив на Черноморец до едва 66 точки, най-ниската резултатност на наш опонент.
Реферите в мача отсъдиха 24 нарушения за ямболските баскетболисти, срещу едва 10 за бургазлии. Това доведе и до 30-те изпълнени наказателни удара от играчите на Черноморец (17-30 56.7 %), срещу 10 за Ямбол (9-10 90.0 %).
След хубавите две поредни победи преди Коледа на Диана Арена, зарадвали много ямболските баскетболни фенове, на нашият отбор му предстой гостуване в Правец на шампиона Лукойл Академик на 29 декември от 18:00 часа.