рефери: М.Механджиев,И.Ресиловски,И.Маринов
бърза атака:
- точки

всички резюмета сезон 2011-12

ПУСНАХА НИ ПО ПЪРЗАЛКАТА

Р.спортист нанесе най-голямата загуба на Ямбол от началото на сезона. Ямболският отбор загуби мача в Самоков с 63-93. За първи път през сезона ямболските баскетболисти не спечелиха първата част на двубоя. Баскетболистите на Самоков взеха първите десет минути от него с 28-20 и след всяка следваща част увеличаваха преднината си, която в края достигна 30 точки. Разликата от 16-т точки на полувремето е най-голямата допускана от нас през първите двадесет минути, само деветте точки вкарани през втората част пък са най-малкото вкарани от нас за един 10 минутен период. Първото полувреме е най-слабото за нас от началото на първенството. Освен горе изброените факти може да добавим и едва 29 точки реализирани от нас – също анти-рекорд за сезона.
Ямболските момчета не успяха да се противопоставят на своите колеги от Р.спортист и допуснаха на те да ни отбележат най-много точки в нашия кош – 93 от началото на сезона. Това не е единственото върхово постижение на нашия опонент до този момент. Домакините показаха изключителна стрелба от игра и успяха в 38 от 58-те си опита за невероятните 65.5 % успеваемост, нещо което нито един противник през сезона не бе правил. За 2 точки те вкараха 26 от 37-те си опита – 70.3 %!, а за 3 точки извадиха 57.1 % успеваемост (12-21), при положение, че в първите си 8 мача са успявали само в 29.4 % от стрелбите си от далечна дистанция. Направиха и цели 28 асистенции. Взеха 35 борби в защита, което е логично в предвид на това, че пропуснахме 43 от 68-те си опита от игра.
Твърде дискусионен факт е, че Ямбол загуби мач с цели 30 точки разлика, в който направи най-малко отборни грешки до този момент – едва 9, с 4 по-малко от Р.спортист и отне 5 топки повече от своите противници – 10-5. Ямбол направи десет атаки повече към противниковия кош, но най-ниският ни процент успеваемост в стрелбата за 2 точки до сега – 42. 6 % (23-54) ни провали.
Много силен мач за победителите изиграха двамата им играчи в подкошието Станислав Ваклинов (18 точки, 7 борби) и Саша Мияйлович (12 точки, 6 борби, 6/7 в стрелбата за 2 точки). Бранко Миркович добави 14 точки (4/5 за 3 точки).
За Ямбол Станислав Говедаров изигра най-силният си мач за сезона с ефективност от +18. Същото стори и влезлият от пейката Стойо Чолаков, който вкара рекордните си за сезона 11 точки. За първи път най-резултатният играч на Ямбол и в цялата НБЛ Мартин Дурчев не успя да постигне двуцифрен актив в отбелязани точки и в ефективността и това се отрази пагубно за играта на отбора ни. И другите в нашите редици не бяха на познатото ни ниво, което доведе до логичната загуба с неприемливо голяма разлика.
Следващият мач на Ямбол е на Диана Арена срещу Черно море и има изключително важно значение за спечелване на 4-то място в класирането на полусезона, което носи по-приемлив съперник в жребия в турнира за Купа „България”. Битката за него ще е на 17 декември от 18:00 часа.