рефери: Б. Пелтеков, К. Стойнов, И. Маринов
резерви:
14 точки

всички резюмета сезон 2011-12

ТАКА ВИ ИСКАМЕ, МОМЧЕТА !

Баскетболистите на Ямбол взеха втората си победа в НБЛ и първа като гост. Те надделяха по категоричен начин домакините си от Бургас с 93-76, като всичко се реши още през първото полувреме. На голямата почивка нашите момчета се оттеглиха с 26 точки преднина. Такава голяма разлика след първите двадесет минути не бяхме постигали през последните 4 сезона. Тя се дължеше най-вече на чудесната ни игра в защита. Играчите за Черноморец успяха да ни отбележат едва 25 точки. В същото време ние реализирахме 51. Най-голяма принос за точковият ни актив през първото полувреме имаше Мартин Дурчев. Крилото ни наниза 22 от 32-те си точки през него. Той пропусна първите си две стрелби, но после бе безпогрешен в следващите 6, от тях 4 „тройки”. Вкара и 6 от 7-те си наказателни удара. 32-те му точки в мача са негови рекордни в кариерата му за Ямбол и го правят 13-я ни баскетболист за последните 12 сезона преминали границата от 30 точки в един мач. До този момент върховото постижение на Мартин беше 29 точки, които той на два пъти беше вкарвал на Левски. Ефективността му в края на мача се илюстрира с индекс от +30. Такъв резултат той постига за трети път. Само още едно положително негово действие и щяхме да обявим мачът изигран от него срещу Черноморец за най-добър в кариерата му за Ямбол от всичките му 115 официални игри за нас. Още един наш играч се представи отлично в мача. Джон Офоегбу впечатли с изявите си. За трети път от четирите си мача за Ямбол в НБЛ отбеляза 19 точки. Направи и вторият си пореден „дабъл-дабъл” след като хвана и 10 борби, а индексът му на ефективност от +25 е най-висок за него в мач на ямболския отбор. Това американският ни център стори само за 26 минути, тъй като през второто полувреме бе оставен по-дълго извън игра. Двамата с Мартин Дурчев попаднаха и в „символичната петица” на 4-я кръг. Общо 6 играчи на Ямбол постигнаха ефективност от +10 и по-висока. Освен споменатите двама това направи и Станислав Говедаров. Капитанът ни наниза 13 точки. Успя и в трите си стрелби за 3 точки. Хвана 4 борби и даде 3 асистенции за индекс от +17. Стоян Петков е с +12. Като за 21 минути на терена не направи нит една техническа грешка. Прояви и непримиримостта си по коша като хвана 7 борби. Юли Радионов е с +10 и 5 асистенции. Нашият плеймейкър води след изиграните 4 кръга в класацията на играчите с най-много завършващи подавания с общо 25 асистенции. Влезлият от пейката Златко Гоцевски също е с +10 постигнати от 7 точки, 5 борби, 2 асистенции и 2 отнети топки.
За Черноморец най-силно се представи Атанас Пенев с 17 точки и ефективност от +18. Ямболските баскетболисти успяха да спрат най-добрият до този момент в бургаския тим Деян Дунович, който завърши мача със скромните 4 точки при положение, че в първите си три мача вкарваше средно по 19.8. Нашите ограничиха приноса и на младия Константин Коев, които в предишния кръг стана MVP в НБЛ. Центърът на бургазлии Кирил Павловски е третия им играч в двуцифрена ефективност +10. Македонецът вкара 15 точки, но от нисък процент успеваемост 40 % (6-15).
В отборната статистика логично превъзходството на Ямбол в двата най-важни компонента успеваемостта в стрелбата от игра и борбите под коша е смазващо. Ямболските баскетболисти извадиха чудовищна стрелба за три точки. Имаме успех в 11 от 17-те си опита или 64.7 %, по висок от този за 2 точки, който е 51.1 % (24-47). Изтървали сме само три от 15-те си изстрела от наказателната линия (80.0 %). В битката под коша сме овладели 40 отскочили от ринга топки, с 12 повече от опонентите ни.
Баскетболистите на Ямбол направиха един показни мач. Демонстрираха ни добрата си игра в защита и повечето от тях разкриха големите си възможности, които се надяваме ще покажат и срещу следващият ни съперник Лукойл Академик в петък 11/11/11 от 18.00 часа.