рефери: Д. Гологанов, И. Ресиловски, Г. Гочев
бърза атака:
12 точки

всички резюмета сезон 2011-12

МНОГО ДАЛЕЧ ОТ ЖЕЛАНОТО

Баскетболистите на Ямбол загубиха при гостуването си във Варна от тима на Черно море с 62-72. Мачът започна равностойно като много силни минути през първата част имаше Джон Офоегбу. Американският ни център успя да отбележи 8 от 19-те си точки през тези десет минути. Частта завърши в наша полза 23-18. За съжаление не успяхме да се оттегли с още по-комфортна преднина, защото не вкарахме цели 6 стрелби от наказателната линия. Това бе и голям наш недостатък в целия мача, след като имаме 12 от 22 успешно изпълнени удари от линията (54.5 %). През втората четвърт резултатът се движеше в рамките на 2-6 точки за нас, като само 3 минути и половина преди края на полувремето домакините изравниха при 30-30. Последваха отново силни наши минути, след които отново поведохме с 6 точки 36-30. В оставащата минута и 40 секунди варненци успяха да изравнят играта и полувремето дойде при резултат 36-35 в полза на ямболския отбор.
Толкова важната за развоя на мача трета част не започна добре за Ямбол. Въпреки, че в самото и начало Офоегбу отбеляза 16-та си точка за 38-35. В следващите 5 минути последваха 9 безответни точки в нашия кош и „моряците” обърнаха развоя на мача. Разликата в резултата достигна и 8 точки за тях в 28 минута 53-45. Ямболските баскетболисти успяха да я смъкнат до 3 след два коша от наказателната линия на Ю.Радионов (по 4 точки, борби и асистенции). Със сирената за край на третата част М.Борисов (9 точки) от домакините вкара важен кош и последните 10 минути от мача започнаха с 5 точки преднина за Черно море 57-52. Този резултат се запази през първата минута на четвъртата част. Последваха два коша на Мартин Дурчев (19 точки, 4 борби, 3 отнети топки) и разликата се стопи до само една точка за варненци. Ямбол можеше и да поведе в резултата още при следващата си атака, но сгрешихме при паса. Играчите на Черно море се активизираха и върнаха комфортната си преднина отново до 6 точки. На нашите им се откри шанс за обрат, след като 4 минути преди края на мача сведоха противниковата преднина до 2 точки. За наше съжаление след взетият тайм-аут от Л.Минчев не успяхме да реализираме нито една точка, а победителите ни вкараха 8. Получилата се десет токова разлика след последния съдийски сигнал се оказа и най-голямата разлика в мача в иначе много завързания и нервен баскетболен двубой.
За Ямбол на ниво в мача бяха Джон Офоегбу, направил първия дабъл-дабъл за сезона в нашия тим от 19 точки и 11 борби, за най-силния от трите си официални за нас. Мартин Дурчев, който се пробуди през второто полувреме и наниза общо 19 точки, както и започналият като стартов играч Стоян Петков представил се на познатото си добро равнище. Тежкото ни крило отбеляза 7 точки и хвана 9 борби, но на два пъти фатално пропусна под коша. В много ключов момент в четвъртата част това стори и Златко Гоцевски, които бе неузнаваемо слаб в представянето. Много решаващо за загубата бе и играта на двамата ни най-опитни играчи. Юли Радионов и Станислав Говедаров не успяха да дадат очакваното от тях. Двамата заедно успяха само в 5 от 22-те си стрелби от игра и не отбелязаха нито един от 9-те си опита от „тройката”. Направиха и сумарно 10 грешки. На всички ни е ясно, че ако те не играят на обичайното си ниво победите рядко ще идват на наш адрес, както се получи и в този мач. Най-добре от гардовете ни се представи влезлият от пейката Стойо Чолаков. Той взе 4 борби и даде 3 асистенции само за 14 минути и коефициент от +7.
За домакините от Варна пореден силен мач на националът Александър Янев. Крилото бе най-резултатен в мача с 20 точки, като вкара и 3 „тройки”. Хвана и 10 борби. Георги Давидов също демонстрира завидната си класа и помогна за победата на „моряците” със своите 12 точки и 7 борби.
В отборните статистически показатели ясно впечатляват ниските проценти на успеваемост в стрелбата на ямболските момчета, заради които и загубихме. За три точки сме успели само в 2 от 20-те си опита или скромните 10.0 %. Варненци са вкарали 7 от 20 „тройки” – 35.0 %. Също така сме пропуснали 10 от 22-та си наказателни удара (54.5 %) срещу 15-19 (78.9) за Черно море. Похвална е борбата ни в нападение – 15 овладявания и 13-те откраднати топки, единствените показатели, с които превъзхождаме опонента си, твърде малко за да разчитаме на успех.
Следващият мач на Ямбол е отново гостуване край морето, този път на бургаският Черноморец. Мач, в който трябва да направим всичко възможно да възвърнем поразклатеното ни самочувствие.