бърза атака:
6 точки

всички резюмета сезон 2011-12

ОПТИМИСТИЧНО СРЕЩУ ЛЕВСКИ

Баскетболистите на Ямбол загубиха гостуването си срещу Левски в първия кръг на започналото 70-то Държавно първенство по баскетбол за мъже с 69-76. Въпреки това те показаха добра игра и загатнаха за още по-голям потенциал на възможностите си.
Играчите на Левски успяха да поведат в средата на първата част с 17-10, но силни наши минути в нейния край доведоха резултата до 28-21 в полза на ямболци. Най-запомнящото се през първите десет минути бяха на бързо отсъдените четири лични нарушения на Станислав Говедаров. От тях спорно трето и веднага след това пресилено техническо нарушение на нашия капитан. За отбелязване в първата четвърт бе и чудесната игра на Мартин Дурчев, който успял да отбележи 14 от 23-те си точки през нея. Освен с точковият си принос лекото крило на Ямбол добави към актива си и 6 борби и 4 асистенции и 4 отнети топки (за трети път в кариерата си) и ако не бяха 5-те му технически грешки можеше да причислим изявите му срещу Левски като перфектни. Въпреки това Мартин изигра поредния си силен мач срещу този наш опонент като постигна най-висок индекс на ефективност от всички негови колеги взели участие в първия кръг от +30. Това негово постижение е изравнен личен рекорд в кариерата му за Ямбол. Любопитно е също така, че двата му най-резултатни мача за нашия тим, в които е вкарвал по 29 точки са именно срещу „сините” от София. Играчът с No 34 в ямболския отбор вкара 9 от 11-те си стрелби от игра, от тях 3 „тройки”.
През втората част домакините заиграха по-съсредоточено и комбинативно и я взеха с 26-10 благодарение най-вече на двете си американски звезди Арън Харпър завършил мача като най-резултатен играч с 25 точки и Маркъс Хол с 22 точки. Голямата почивка в мача дойде при резултат 47-38 за Левски.
През третата част възпитаниците на Тити Папазаов увеличиха преднината си, която в 34 минута бе най-голяма в мача – 16 точки (56-40). Силно за Левски в този период игра Хрисимир Димитров, които вкара в мача 10 точки – третият играч за домакините с двуцифрен точков актив. При резултат 64-51 започна последната част от двубоя. Баскетболистите на Левски подържаха комфортната си преднина от 12-15 точки почти до нейния край, но когато вече се почувстваха сигурни победители настъпиха силни минути за Ямбол. В тях най-силно се изяви новото ни американско попълнение. Джон Офоегбу вкара няколко коша от разстояние и на два пъти разклати противниковия кош след зверски забивки. Центърът ни завърши срещата с 19 точки, 6 борби и втори по стойност коефициент на ефективност в нашия отбор от +16. Още един ямболски играч приключи мача с двуцифрена ефективност. Плеймейкърът ни Юли Радионов е с +12,. Впечатляващи са 10 му асистенции. Това е негово върхово постижение по този статистически показател в кариерата му за Ямбол.
В отборните показатели победителите в мача имат феноменалните 75.0 % (21-28) успеваемост в стрелбата за 2 точки, което говори за не добрата ни игра в защита най-вече срещу пробивите на левскарите. Нашата успеваемост за две точки е 52.2 % (24-46) . Те са изпълнявали по-добре наказателни удари 19-23 (82.6 %) срещу 9-13 (69.2 %), но веднага се набива на око, че домакините са изпълнявали с десет повече от нашите въпреки, че личните нарушения в мача срещу двата отбора са почни равни 22 –Левски, 21-Ямбол, което говори за по-активни действия за опонента ни или за лек съдийски толеранс към тях. В борбите Ямбол има малко превъзходство 27-25, както и в асистенциите 20-15. Превъзхождаме домакините и по отнетите топки 19 срещу 15. Направили сме и по-малко технически грешки 26 на 28, но и двата отбора имат твърде много брак в действията си. При нас това си пролича най-вече при организирането на бързите атаки, които можеха да ни донесат лесни точки. Отборната ефективност на Левски е само с два пункта по висока от нашата +79 срещу +77. Това и по-горе споменатите статистически факти говорят за един напълно равностоен мач, който домакините спечелиха благодарение на по-дългата си скамейка и от рутината и класата на скъпо платените си звезди. За нас остана удоволствието, че бяхме съпричастни на един приятен за гледане мач, в който ямболските баскетболисти играха на добро ниво и ни дадоха поводи за оптимизъм за бъдещите им изяви.