27 точки
10 точки

всички резюмета сезон 2009-10

ЯМБОЛ СХРУСКА И ВАРНА

Ямбол победи гостуващият на Диана Арена тим на Евроинс Черно море с 96-86 и постигна девета победа за сезона и втора домакинска над този съперник. Да вземем и двете си домакинства над варненци в рамките на един сезон не се бе случвало от шампионат 2004-2005.
Двубоят между двата тима започна много равностойно. В първите минути от него опонентите 12-т пъти си размениха водачеството в резултата. След това благодарение най-вече на Станислав Говедаров Ямбол натрупа преднина, която не изпусна до края на мача. Първото полувреме завърши при резултат 45-35, като на сметката на нашият капитан бяха записани 24 точки от актива на отбора ни.
Ямболските баскетболисти изиграха много силна трета част, в която доведоха разликата в резултата до 25 точки в своя полза. Много силни минути в третата четвъртина имаше Левен Белберов. Той вкара всичките си 5 стрелби от игра, от тях 3 „тройки”, което му се случва за трети път през сезона. За шести път в един мач даде и 3 завършващи подавания. След като ямболските момчета понамалиха темпото и допуснаха две досадни грешки в края на третия период варненци намалиха пасива си до 19 точки. При резултат 75-56 започнаха последните десет минути от интригуващия двубой. Баскетболистите на Евроинс Черно море заиграха много агресивно в защита и тяхната непримиримост даде резултат. След като отбелязаха няколко пъти зад линията за три точки и майсторски отигравания на техния лидер Хрисимир Димитров, те успяха да стопят голямото си изоставане в резултата до 10 точки. Ямболци обаче не позволиха да се стигне до инфарктен край и запазиха резултата.
Най-добър играч в мача стана Станислав Говедаров. Нашият атакуващ гард вкара рекордните за играч на Ямбол през сезона до този момент 35 точки и остана само на две от абсолютният му точков рекорд в кариерата си за Ямбол. Капитанът ни за първи път в последните седем сезона вкарва 5 „тройки” в един мач.
За Евроинс Черно море най-силно се представи Хрисимир Димитров. Той вкара 22 точки, хвана 5 борби и даде 4 асистенции. Македонският плеймейкър на варненци Димитър Мираковски се отчети с 20 точки от тях 15 вкарани от „тройката”. Американският им център Гари Уеър направи „дабъл-дабъл” от 15 точки и 10 борби.
В отборните показатели най-осезателно е превъзходството на победителите в успеваемоста им в стрелбата от игра. Ямболските баскетболисти са вкарали 34 от 61-ин опита или 55.7 %. Ямбол постигна рекордна успеваемост за сезона от 58.8 % (10-17) в стрелбата за три точки. Варненци вкараха 47.0 % (31-66) от стрелбите си от игра, като стреляха 32 пъти за три точки, само с два опита по-малко от колкото за две точки. Играчите на Евроинс Черно море имат 16 отнети топки, срещу 12 за Ямбол. В другите по-важни статистически показатели има относително равенство.
Победата ни над коравият отбор на Варна ни затвърди на четвъртото място в класирането на НБЛ и ни даде допълнителна увереност преди четвъртфиналния мач срещу Левски за Купа „Леденика – България 2010”, който ще се играе от 18.00 часа на 11 март /четвъртък/ на Диана Арена, мач очакван с нетърпение от цялата българска баскетболна общественост.