рефери: Б.Алексиев, И.Ресиловски, А.Янкулов
8 точки
14 точки

всички резюмета сезон 2009-10

ЯМБОЛ НЯМА СПИРАНЕ

Ямбол постигна трета поредна победа и втора такава на чужд терен след като убедително надиграх в Бургас местния Черноморец с 87-70. Това е седмата ни победа за сезона, която се оказа и постигната с най-голяма точкова разлика – 17 точки.
Този мач се разви по идентичен начин с този предната седмица в Самоков, който нашите момчета също спечелиха. След силни първи десет минути на гиганта в бургаския отбор Брус Браун, отбелязал в тях 15 от 23-те си точки в мача домакините поведоха в резултата, като разликата в него достигна 10 точки, 28-38 в 17:32 минута от мача. В оставащите до края на първото полувремето 2:28 минути Ямбол вкара 9 срещу само една точка за Бургас и при резултат 39-37 започна третата четвърт от двубоя. Именно в нея ямболският отбор нанесе своя съкрушителен удар. Тя се превърна и в най-силно изиграната от нашия тим в мачовете ни до този момент. Разликата от 22 точки (30-8) в нея в наша полза е най-голямата за един десет минутен период от двубоя. След 15 безответни точки между 21-та и 26-та минута доведоха резултата само за 5 минути от -1 до +14 в наша полза (55-41). До края на частта тя се увеличи и до двадесет, като при резултат 67-47 започна заключителната четвърта четвърт. Въпреки, че опонентите ни от Бургас не се отказаха до края да търсят начини да намалят голямата разлика в резултата, те успяха да сторят това само до 17 точки. Резултатът за второто полувреме е 50-31. Това е най-голямата разлика в наша полза за вторите двадесет минути в един мач, в които вкарваме и най-много точки – 50 и допускаме най-малко в нашия кош – 31. Може уверено да заявим, че това е най-силното ни второ полувреме от началото на сезона.
Пореден силен мач за Ямбол направи капитанът ни Станислав Говедаров. Той отново подобри точковият си принос в един мач, след като вкара 28 точки в противниковия кош. Първият си много силен мач при гостуването на отбора ни направи Златко Гоцевски. Македонският ни център в началото на мача имаше проблеми с опазването на Б.Браун, но в най-силните минути на отбора ни успя да надиграе на няколко пъти бургаския лидер и принуди треньорът му Д.Коешинов да го извади от игра. Златко се превърна и в MVP на мача с ефективност от +23, след като вкара 21 точки и успя в 9 от 12-те си опита от игра. Добави към статистиката си и 4 борби и 2 „чадъра”. Силно включване от пейката направи Стоян Петков. С влизането си той заедно със съотборниците си успяха да се справят с опазването на Б.Браун. Стоян хвана най-много борби за Ямбол – 6.
В този великолепно изигран от ямболските баскетболисти мач бяха поставени и няколко върхови отборни постижения за сезона. В него успяхме в 61.8 % (21-34) от стрелбите си за две точки и в 58.3 % (28-48) от стрелбите си от игра. Сведохме отборната ефективност на противниковия отбор до най-ниският показател от +58. Въпреки, че Черноморец е един от отборите в НБЛ с най-добри стрелци от разстояние, в този мач те вкараха само 4 от 17-те си стрелби за три точки или 23.5 % - най-ниския за наш опонент до този момент.
Именно в добрата ни успеваемост в стрелбата се крие успехът ни в този мач. На рекордният ни процент успешно изпълнени стрелби от 58.3 % (28-48) бургазлии са отговорили с 39.3 % (24-61). 48-те ни опита за стрелба от игра са най-малкото направени в мачовете ни до сега. Изпълнявали сме и по-добре наказателни удари. От линията имаме успех в 24 от 32-та си опита (75.0 %), а Черноморец имат 60.0 % (18-30). Те ни превъзхождат много в асистенциите - 14 на 5, имат и повече отнети топки – 13 на 7. Борбите са 28 на 26 в наша полза. Отборът ни е направил необичайно за него 22 грешки при средно до този мач 13.1.
В следващият мач Ямбол ще осъществи третото си поредно гостуване. Този път опоненти ще ни бъдат баскетболистите от Балкан. Срещу тях излизаме в директен сблъсък за третото място във временното класиране в НБЛ.
Баскетболистите, треньорите и ръководителите на ямболският отбор за пореден път изказват голямата си благодарност към своите верни фенове, които в бургаската зала „Б.Брънзов” създадоха неподражаема атмосфера и накараха отбора ни да се чувства като у дома си. Тази победа е и ваша.