рефери: Д.Гологанов, Ч.Зехиров, Ал.Янкулов
21 точки
6 точки

всички резюмета сезон 2009-10

ЯМБОЛ ШОКИРА Р.СПОРТИСТ

Ямбол победи Р.спортист в Самоков с 86-77 и по този начин постигна първата си победа като гост. Нашите момчета спечелиха там където в по-предни кръгове от първенството не успяха да го сторят шампионите от Лукойл Академик и Левски. Това е първата ни победа в самоков от 25 януари 2006.
В поведението на ямболските играчи в този мач се забеляза изключително израстване. Радващото е, че не само постигнахме победа извън Ямбол, но и за първи път нанесохме поражение на опонента си, след като чувствително изоставахме в резултата. В края на втората част домакините от Самоков водиха с 12 точки, а в началото на четвъртата нашите обърнаха резултата до плюс 15 в своя полза. Това се дължи на прекрасната трета част, която изиграхме. В нея позволихме на съперника да отбележи само 11 точки, а ние вкарахме 28. Разликата от 17 точки в нея е най-високата постигана в един десет минутен период. Предното върхово постижение бе 15 точки, постигната също срещу Р.спортист, но на Диана Арена.
В този мач Станислав Говедаров потвърди , че се намира във върхова форма от началото на календарната година. Със своите рекордни за сезона 27 точки, той се превърна в най-резултатният играч и заслужи званието „ MVP на мача” с индекс на ефективност от +27. Силните му изяви го вкараха и в „символичната петица” на 14-я кръг, като един от двамата най-добре представили се гардове в него. Капитанът ни вкара и върховите за него до сега 9 стрелби за две точки като пропусна само един от 10-те си опита от тази дистанци. За втори път отбеляза и две „тройки” в един мач. Много интересно бе надиграването му с противниковият капитан Александър Груев. Атакуващият гард на самоковци също бе най-добрият и резултатен играч за своя тим. Той вкара 21 точки, даде и 7 асистенции.
Играчите на Ямбол успяха да се справят с „звездата” на Р.спортист Ламонт Джоунс и го ограничиха много под неговите средни показатели. Американецът вкара 10 точки и 3 завършващи подавания, но по-важното бе, че полезността му бе сведена до индекс от +8, при среден за него до този момент от +16.3. След силното си представяне срещу Левски изявите на Юли Радионов не бяха толкова впечатляващи в Самоков. Плеймейкърът ни нямаше ден в стрелбата и вкара само 2 от 12-те си опита от игра, но както винаги даде всичко от себе си и овладя впечатляващите за гард 7 борби, като за втори път за сезона взе 4 в нападение. Юли се отчете и с 5 асистенции.
Вторият по стойност играч на Ямбол в този двубой е Димитър Ангелов. Митко за пореден път прояви лидерските си качества, точно в най-важните моменти. Отбеляза 20 точки, хвана и 6 борби. За втори път мушна и 4 „тройки” в един мач, две от тях решителни, в минутите в който домакините се опитваха да намалят разликата. Силната му игра в защита не позволи приноса на най-добрият в отбора на Р.спортист в първенството Травис Питърсън да надхвърли своите обичайните статистически показатели. Травис все пак направи „дабъл-дабъл” – 10 точки и 10 борби.
Левен Белберов изигра пореден добър мач и вкара на бившият си отбор 11 точки, но по-важното, че хвана рекордните си за сезона 7 борби, от тях също върховите 4 в нападение.
В този щастлив за нас мач, повторен дебют за Ямбол направи Нино Тмушич. С изявите си в него може да приемем завръщането като успешно. Нинослав бе на кош и една борба разстояние от специалитета си „дабъл-дабъл”. Нека припомним, че той държи абсолютния рекорд за играч на ямболския отбор по този статистически показател. През редовен сезон 2005-06 центърът постигна 17 „дабъл-дабъл”-а от 26 мача. Нино овладя 9 борби, най-много от своите съотборници.
Гледайки отборните статистически показатели прави впечатление категоричното ни превъзходство в борбата под коша. Имаме с 8 повече от опонента си (36-28), като сме взели цели 15 борби в нападение, срещу 7 за Самоков. Направили сме 4 грешки по-малко (14-18). Играчите ни влезли в игра от пейката също имат много по-съществен принос за отбора си. Вкарали сме 40 точки от трапеца, срещу 34 за домакините.
Р.спортист имат по-добра стрелба от игра. Реализира ли са 29 от 54-те си стрелби (53.7 %). Ямбол има 52.4 % (33-63). Това в случая не се оказва решаващо, защото веднага прави впечатление, че сме обстрелва ли противникови кош с 9 опита повече. Самоковци са изпълнявали по-добре и наказателни удари. Вкарали са 9 от 13-те си стрелби (69.2 %). Нашите имат успех в 61.1 %, но са вкарали 2 точки повече от линията (11-18)
В асистенциите и отнетите топки има относително равенство и тези два елемента от играта не са донесли предимство на един от двата отбора.
Следващият ни мач е също извън пределите на Ямбол. На 6 февруари в Бургас ще се срещнат двата най-прогресиращи отбора в последно време. Нашите гостуват на Черноморец и развоя на този двубой може да ни даде отговор на въпроса дали отборът ни е готов и с възможности да атакува призовете места в шампионата. Този мач се очаква да се играе и пред близо 200 ямболски фена, които ще направят инвазия към Бургас.