рефери:З.Караниколов, В.Цеков, И.Манолов
4 точки
13 точки

всички резюмета сезон 2009-10

ОТНОВО С РАЗБИТИ СЪРЦА!

Баскетболистите на Ямбол записаха злощастна загуба от Евроинс Черно море във Варна с 82-90, след като водеха в резултата през повече от 35-те минути от двубоя. В последните пет от него допуснахме цели 25 точки в нашия кош и общо 37 за последните десет минути. До сега в първенството това е рекордна резултатност на наш съперник за един период от мача. Варненци се доближиха само на три точки от абсолютното постижение на Велбъжд – Кюстендил от 10 февруари 2001 от 40 точки за десет минути. Тогава обаче ние спечелихме двубоя, докато сега това се оказа фатално. В тази последна четвърт допуснахме опонентите ни да ни вкарат 6 от 12 те си „тройки” в мача. Баскетболистите от Варна поставиха още един рекорд на наш съперник през сезона след като успяха в 12 от 22-та си опита за стрелба за три точки или забележителните 54.5 % успеваемост. Пет от тези дванадесет „тройки” бяха дело на Д.Мираковски. Македонецът не стартира в мача, но след това игра 35 минути, в които реализира 21 точки и хвана 6 борби. Толкова точки записа в актива си и нашият капитан. С.Говедаров изигра най-силният си мач от началото на сезон. В него освен рекордните си 21 точки също така улови и върховите за него 7 борби. Той имаше много силни моменти в края на мача, точно когато домакините поведоха в резултата, след като бяха догонващи в три от неговите четвъртини и в първите пет от последната. Отличните отигравания на Станислав доведоха до 78-79 за Варна и наша топка 1:12 минути преди края. Л.Белберов (11 т.) допусна леко да му вземат топката, а после фаулира С.Ценов (12 т., 9 борби). Реферите видяха умисъл в действието на нашия баскетболист и отсъдиха неспортсменско нарушение. Ценов реализира двата наказателни удара, а след това А.Янев (15 точки, 4 „тройки”) вкара зад линията за три точки и разликата в резултата набъбна на 6 в тяхна полза 84-78. Д.Хънт не успя на два пъти от линията, за сметка на това С.Ценов отново вкара два наказателни удара, 37 секунди преди края и при резултат 86-78 бе ясно, че губим мач, който можехме да спечелим. В двубоя обаче ясно си пролича, че особено на чужд терен губим битката при центровете, което се оказва и фатално за нас. В този мач високият играч на Евроинс К.Дойчинов ни попиля, след като вкара 11 от 17 опита за две точки, общо 24 в мача и направи „дабъл-дабъл” като добави към актива си и 11 борби за коефициент на ефективност от +33. Опитващите да го пазят наши играчи на тази позиция З.Гоцевски и М.Ърл завършиха със скромните 5 и 4 точки и с общо 5 борби. Неубедителното тяхно представяне принуди ст.треньорът на Ямбол да играе 13 минути без нито един от двамата да бъде на терена.
На нашият лидер Д.Ангелов въобще не му вървеше в стрелбата. Той вкара само 5 от 16-те си опита за стрелба от игра, но успя до някъде да компенсира това с играта си в защита. Ангелов се пребори за 12 отскочили от ринга топки, което е върхово постижение не само за него през сезона, но за целия ни отбор. Нито един наш състезател не бе хващал повече от десет борби в един мач до този момент. Въпреки това битката под кошовете бе спечелена категорично от победителите, след като отборно те имат 41 борби срещу 34 за нас. Баскетболистите на Ямбол имат и изключително нисък % в стрелбата от линията. От там сме пропуснали 12 шута, 50 % (12-24). Ако бяхме изпълнявали наказателни удари толкова успешно колкото и варненци (75 %, 18-24) щяхме да добавим безценни 6 точки към актива си.
Ямболци отново имат по-малко направени грешки от своя опонент 8 на 10 и повече отнети топки - 7 на 5, но и сега това не се оказа от значение в желанието ни да вземем мача. Парадоксалното е, че ние сме допуснали най-малко отборни грешки от всички отбори в Лигата до този момент – общо 151, втори са Левски с 154, но се намираме на предпоследното 7-мо място. Трети сме по отнети топки, но и това не се оказва решително. Решително е ниският ни процент стрелба от игра едва 41.8 % (380-909) в 12-те ни срещи, като имаме най-много от всички отбори опити за стрелба – 909. И в този мач съперниците ни превъзхождат в този елемент. Имат 49.2 % успех (30-61) в стрелбата от игра. Ямбол са успели в 31 от 67-те си опита или 46.3 %. Въпреки, че сме вкарали с един повече от шутовете си губим мача поради това, че „моряците” имат повече такива вкарани за три точки. Именно това, че не успяхме да намалим броя на успешните им опити за три точки в най-голяма степен се дължи нашата загуба. В същност ние сме отборът, който допуска най-много „тройки” в коша си. Това може и да се дължи на факта, че често в тактиката ни в защита прилагаме дублиране на противниковите центрове, защото те превъзхождат в ръст и сила играещите наши играчи на този пост. Така оголваме своята периферия и допускаме свободни за стрелба противникови играчи. Затова е необходимо да прибавим към състава си един типичен център, на който да разчитаме да се справи персонално с противниците на този пост. Това всъщност е и желанието на 93 % от нашите фенове гласували в актуалната анкетата в нашия сайт.
Благодарности и за многобройните ямболски фенове в зала „Конгресна” на ДКС, които със своята подкрепа и вяра в силите на ямболските момчета ги правят да бъдат по-добри. Убеден съм, че те ще дочакат радост и в своите баскетболни сърца, които бяха разбити в този мач.