рефери: М.Томов, И.Ресиловски, А.Янкулов
28 точки
11 точки

всички резюмета сезон 2009-10

ЯМБОЛ ЗАГУБИ КРАСИВО, ПАК!

Ямбол загуби от шампионът Лукойл Академик на Диана Арена с 69-75 в мач от 11 кръг на НБЛ. Това е трета поредна загуба за отбора ни и втора такава като домакин.
Баскетболистите на Ямбол изиграха прекрасна първа четвърт срещу своите опоненти, която спечелиха с 26-16. Лукойл поведе в резултата със 7-2, като всичките техни точки бяха дело на най-добрият играч в мача Ристе Стефанов , отбелязал само за двадесет и една минути 20 точки. След това настъпиха минутите на Станислав Говедаров. Между 2-та и 7-та той реализира 15 точки и принуди Йовица Арсич да изпрати срещу него трима различни защитници. Първо замени Р.Стефанов с М.Джерасимович, а после и него с национала Чавдар Костов. И тримата обаче не бяха в състояние да спрат развилнелият се ямболски гард. До смяната му в 8-та минута с Д.Хънт Ямбол вече водеше с 23-14, след 12-т безответни точки в коша на съперника. Излизането от игра на Станислав оказа негативно влияние върху нашия отбор и докато той седеше на скамейката от 8-та до 16-та минута Лукойл Академик успя да свали десет точковата разлика само до две точки (30-28). В много от мачовете ни до сега Говедаров започваше силно до смяната си, но след повторното си влизане в игра, като че ли губи ритам от престоя на пейката. Така се случи и в този мач. След като в първите си осем минути отбеляза 15 точки в следващите си 14 в игра вкара само една от наказателната линия. Това е възможно да се дължи на факта, че в последните пет сезон за Ямбол той реално нямаше равностоен заместник и престояваше на игрището без смяна по тридесет и повече минути.
Във втората част на играта баскетболистите ни успяха да реализират едва 5 точки, най-малко от началото на сезон в един десет минутен период. Това даде възможност на опитните ни противници да се оттеглят на почивка с 4 точки преднина (31-35). Добре, че играехме сравнително добре в защита, защото тази разлика на полувремето можеше да бъде и по-голяма, като при резултат 30-32, близо 4 минути нито един от двата отбора не успя да отбележи кош. Така поне останаха надежди, че може да спечелим този двубой. Дали това щеше да се случи, много зависеше от началото на третата част, в която традиционно играем не толкова убедително. В нея нито един от двата отбора не успя да поведе с повече от 4 точки. Тя започна с „тройка” на нашия лидер Димитър Ангелов за 34-35. После нашите излязоха напред след три точки на З.Гоцевски (16 точки, 6 борби) за 39-37, а тридесет секунди преди края след кош на Н.Върбанов гостите поведоха с 4 за 53-57. Две секунди преди нейния край Златко вкара и ни доближи само на две точки разлика 55-57. Преди последните десет минути надеждите ни за първи път от 15 март 2003 година да надиграем Лукойл Академик останаха реални. Може би и от тази дата толкова много публика не бе идвала на Диана Арена и благодарение на нейната подкрепа се очакваше Ямбол да поднесе изненадата на този кръг.
И този последен период от мача продължи кош за кош. Като един истински лидер играч №1 на Ямбол за 2009 година Димитър Ангелов (19 точки) взе нещата в свои ръце. Той отбеляза „тройка”, в момент в който шампионите можеха да се откъснат в резултата за 63-64. В следващата наша атака имахме чудесната възможност да поведем в резултата, но след ювелирен пас на Л.Белберов американецът Д.Хънт пробва атрактивна забивка в коша, подобна на тази срещу Черноморец, но този път не успя да се получи фамозното изпълнение. Вместо да бъде упрекнат, уникалната в това отношение ямболска публика го възнагради с бурни аплодисменти и ставане на крака. Това беше един важен момент в мача. Ако зверската „забивка” се бе получила, не само щяхме да излезем напред в резултата, но тя щеше да има и психологически ефект. След това пак последваха 3:30 минути без нито един от двата отбора да отбележи кош, докато плеймейкърът на софиянци У.Ръсел (10 точки, 7 борби) не вкара за 63-66. След разменени по една безрезултатни атаки Юли Радионов ( 7 точки) вкара от „тройката” и изравни 66-66, 4-ри минути преди края. Всички знаем, че последните минути в един толкова напрегнат и равностоен мач са за лидерите на отборите. П.Антич отбеляза първите си две точки в мача, но в много важен момент, при равен резултат и 4 секунди преди да изтече времето за атака от много трудна за отиграване позиция. След две точки и на Т.Стойков (15 точки, 4 асистенции) Лукойл Академик поведе с 70-66. Последва изключително майсторско изпълнение на Д.Ангелов. Той вкара кош и получи правото да изпълни наказателен удар, който реализира и сведе преднината на гостите до 1 точка 69-70. После под оглушителният шум идващ от трибуните П.Антич невъзмутимо вкара два наказателни удара. З.Гоцевски прибърза със стрелбата си за три точки, която при успех щеше да изравни резултата, а при последвалата атака, отлична асистенция на капитанът в червен спортен екип Т.Стойков бе оползотворена от В.Веселинов (10 точки) за 74-69, 29 секунди преди края. Взетото от нашия щаб прекъсване не даде необходимия резултат, след като не успяхме да направим смислена комбинация и Ю.Радионов бе принуден да стреля от неудобна позиция. Така Ямбол пропусна чудесна възможност да победи настоящия шампион за удоволствие на многобройните си фенове и да възвърне разклатеното си самочувствие след двете поредни загуби в първенството.