рефери: М.Томов, З.Караниколов, И.Ресиловски
резерви:
0 точки
4 точки

ТЪЖНА ПОБЕДА

След отлична игра на Станислав Говедаров Ямбол победи Балкан с 70-67 в мач-реванш от предварителният кръг в турнира за купа „България-Леденика”. Двадесет и седемте точки на нашият капитан, 15 от тях постигнати от стрелба за три точки не бяха достатъчни на ямболския отбор да заличи пасив от 19 точки от първия мач. Освен Станислав единствено Павел Маринов му прегласяше в опита ни да направим един малък подвиг отстранявайки амбициозният ни опонент.
Пред погледът на повече от 2000 зрители на Диана Арена Ямбол докосна мечтата си, след като отборът ни влезе за заключителните десет минути с 16 точки аванс. Силната игра на националът Йордан Бозов и на Атанас Радев в заключителната част ни отне пълното удоволствие от този мач.
От сезон 2002-03 баскетболен двубой на отборът ни не бе посетен от толкова много наши привърженици. Те дадоха за пореден път своята невероятна подкрепа, но целта да преминем на четвъртфинал не бе постигната. По този начин и желанието на новото ръководство на баскетболният клуб да вземе финалният турнир за „Купата” стана безпредметно.
MVP в мача стана Станислав Говедаров. Освен 27-те си точки той добави към актива си 5 борби и 5 асистенции за коефициент +27 – най-висок от всички взели участие в срещата. Павел Маринов (16 т., 6 борби) и Байрън Сандърс (9 борби) имат принос за нашата победа с коеф. от +12. Още един играч на Ямбол игра добре на база общоприетият критерий. Мартин Дурчев завърши мача с коеф.+11. Крилото ни реализира 8 точки, хвана 5 борби и даде 3 асистенции. Стоян Петков се включи добре на мястото на бързо направилият пет лични нарушения Кирило Скуматов, но неговите добри изяви се изразяваха предимно в борбата под коша (7 борби).
За Балкан най-добър в двубоя бе отново Йордан Бозов. Той вкара 17 от всичките си 28 точки в последните десет минути. С изявите си в двата мача реално той е човекът, който изпрати ботевградчани на четвъртфинал.
Атанас Радев вкара 14 токи и улови 9 отскочили от ринга топки и също е със съществен принос за добрата игра на отбора си. Любомир Лилов е третият баскетболист на Балкан с индекс по-висок от +10. Бившият младежки национал вкара 11 точки.
Ямбол има превъзходство във всичките по-важни статистически отборните показатели. Вкарали сме 42.2 % (37-64) от стрелбите си от игра, срещу 40.0 % (20-50) за опонента си. В пореден мач превъзхождаме противника в борбата под коша. Овладели сме 41 борби срещу 35. Направили сме и повече асистенции – 11-8 и сме отнели повече топки от съперникови играчи – 10-6. „Лепнали” сме и 4 „чадъра”, а балканци имат само един. Отборната ни ефективност е с 19 единици по-висока от тази на Балкан (+77/+58), но въпреки това радостта от продължаването напред остана за „зелените” от Ботевград.
Реферите на този двубой отсъдиха 28 лични нарушения за Ямбол, от тях 15 с изпълнение. Срещу домакините бяха отсъдени 16, само 6 с изпълнение на наказателни удари. Коментарът с намигване на тези факти оставяме на специалистите в тази област и на шефа на ямболската съдийска колегия.