резерви:
29 точки
n/a точки

ЯМБОЛ ШОКИРА ПЛЕВЕН!

Баскетболистите на Ямбол изиграха великолепен мач и победиха в собствената им зала фаворитът Спартак Плевен. Нашите момчета поведоха в резултата в средата на първата част и не изпуснаха водачеството до края на мача. Въпреки, че основни играчи натрупаха бързо лични нарушения заменилите ги проявиха воля и майсторство за да спечелят двубоя. Съдиите на срещата отсъдиха общо за двата отбора 56 лични нарушения. Тридесетте в наш ущърб са и най-многото от началото на сезона. Плевенчани пък изравниха постижението на наш опонент със своите 26 лични нарушения. Честите отсъждания на реферите доведе до това Спартак да изпълни цели 36 наказателни удара в нашия кош, също най-много за наш съперник. От тях вкараха 25, също най-много.
За първи път от началото на сезона в този мач лидерът ни Байрън Сандърс не успя да мине ефективност от +10. Това се дължи най-вече на това, че бързо натрупа фалове и това принуди Иван Чолаков да го задържи на игрището едва 16 минути. Заменилият го обаче Стоян Петков направи най-силният си мач за Ямбол. Бургазлията вкара рекордните си 14 точки, след като успя в 6 от 8-те си стрелби от игра. Хвана и 9 борби за върховата си ефективност от +22. И другият ни играч в подкошието бе на висота. Кирило Скуматов (18 т.) изигра трети поред отличен мач. Той вкара 70 % от опитите си за стрелба и не допусна нито една грешка за 34 минути в игра.Ефективността му от +26 е най-високата в мача. Над всички играчи в последмите минути на мача обаче бе Павел Маринов. Крилото ни вкара рекордните в кариерата си 29 точки. От линията бе отличен. От там вкара 13 от 15-те си наказателни удара. Той постигна ефективност от +25, която е най-висока за него през сезона. Добре от пейката се включи и Мартин Дурчев. В дълго време от него той игра като атакуващ гард, защото стартиращите ни гардове С.Говедаров (13 т.) и С.Чолаков (9 т.) натрупаха лични нарушения, а към края на двубоя и напуснаха за по 5 фаула. Мартин реализира 15 точки, като беше много точен в стрелбата за две точки (5-6).
Явно плевенчани нямаше как в два поредни мача да бъдат на върха на своите възможности и след като само преди три ни надиграха Лукойл Академик, в този мач бяха далече от играта си. Основният им реализатор Илия Станков вкара 9 точки, но успя само в 2 от 9-те си стрелби. Много добре са Спартак играха обичайно заподозрените Х.Димитров (22 т.), С.Топчов (16 т.) и Р.Престън (17 т.). над всички в техният отбор обаче бе влезлият от пейката Владимир Маринов. Плеймейкърът реализира 20 точки и даде 4 завършващи подавания.
Основната причина за нашата победа е отличният ни успех в стрелбата. Баскетболистите ни вкараха 27 от 40-те си опита за две точки. Процентът ни е 67.5 и е най-висок от 14-те мача, които сме изиграли от началото на първенството. За три точки също обстрелвахме противниковия кош с голям успех. Успеваемостта ни е 47.1 % (8-17). От игра имаме успех в 61.4 % от стрелбите си (35-57). Интересното е , че реализирахме цели 102 точки при положение, че сме направили най-малко опити за стрелба от игра в един мач (57) от началото на сезона. Спартак има успех в 32 от 68-те си опита (47.1 %). Те са обстрелвали нашия кош с 11 опита повече, но са успели с три по-малко. Отново превъзхождаме опонента си в борбата под коша, макар и само с две борби повече (30-28). В другите основни статистически показатели предимство имат съперниците ни. Те са допуснали 5 грешки по-малко (20-15). Имат и 4 отнети топки повече (9-5). Победата ни е напълно заслужена. Отборната ефективност на Ямбол е +93, а на Спартак +79.