рефери: М.Томов, И.Ресиловски, И.Станчев
резерви:
36 точки
19 точки

ЧУДЕСЕН ЯМБОЛ СПРЯ "СКИОРИТЕ"!

В очаквано оспорван и драматичен мач баскетболистите на Ямбол изиграха най-силният си мач за сезона и успяха да победят хита в родното първенство, тима на Рилски спортист. С играта и показаният духът нашите момчета възпламениха около 1500 зрители на Диана Арена след като оставиха и сърцата си на терена за да ги зарадват с престижна победа.
Още в началото на двубоят си пролича пределната мобилизация в нашите редици. Ямбол изигра силна първа четвърт, която спечели с 27-17 благодарение на силната ни игра в защита. Това остана единствено спечелената от нас част, но разликата в резултата от нея ни бе достатъчна за победата. Единствено лошото през първите десет минути бяха четирите лични нарушения на Станислав Говедаров (13 т.), две от тях в нападение. Това попречи на капитанът ни да бъде по-активен в останалото време, което прекара на игрището. Въпреки това успя да реализира за първи път през сезона 3 „тройки” в един мач. В негово отсъствие колегата му Стойо Чолаков се нагърби с организаторски функции. Освен това Стойо реализира рекордните си 13 точки (за първи път повече от десет точки). Също така хвана и върховите си за сезона 7 борби. Добрите му изяви го оставиха на игрището 32 минути – най-много до този момент. Бившият младежки национал отново се постара много в защита и това, което си го пожелахме преди началото на мача да не позволи на Иван Лилов да избухне се сбъдна. Въпреки, че вкара 15 точки баскетболистът на Р.спортист бе ограничен под средната му за сезона ефективност (+11). Същото успяхме да постигнем и срещу най-полезният за отбора си играч в Лигата Травис Питърсън. Активните действия на баскетболистите ни в подкошието принудиха американецът бързо да натрупа лични нарушения и да престои на полето по-малко от 20 минути, през което време вкара скромните за него 8 точки и улови 2 борби. За сметка на това нашите Байрън Сандърс и Кирило Скуматов бяха неудържими. Байрънс направи поредният си впечатляващ „дабъл-дабълс” от 19 точки и 17 борби. Центърът ни изигра най-силният си мач за сезона, в който постигна отличния индекс на ефективност от +37. Той го направи за трети път играч на кръга в българското първенство. Неговите атрактивни забивания в коша влудиха феновете ни. Кирило Скуматов също постигна „дабъл-дабълс” от 13 точки и 11 борби. Киро изпълни тактическите указания на треньорите ни и буквално смачка противниковите играчи. Той хвана рекордните си за сезона 5 борби в нападение и за шести път вкара 5 от стрелбите си за две точки. Лепна и 2 „чадъра”. В минутите, в които се решаваше мачът на Иван Чолаков бе принуден да пусне на терена младокът Димитър Василев, който замени неубедителния Мартин Дурчев. Роденото в Ямбол момче започна колебливо , след като допусна Б.Миркович (10 асистенции) да му отнеме лесно топката, но след това направи няколко отлични отигравания. С първата си, но изключително важна „тройка” за сезона той изведе Ямбол в резултатът с 80-79, 2 минути преди края. Преди това даде и перфектна асистенция към най-добрият в мача Б.Сандърс, който от своя страна заби топката атрактивно в коша. Последната минута обаче бе за Павел Маринов. Крилото ни реализира три точки и отборът ни поведе с 83-79. Най-резултатният за Самоков в мача Драгослав Папич (20 точки, 11 борби) бързо върна трите точки за 83-82. В последвалата атака Иван Марчев от чиста позиция не успя да вкара кош. След това и неговият съперник Иван Лилов пропусна в стрелбата за три точки 29 секунди преди края. Топката отскочи високо от ринга и бе овладяна от Байрън Сандърс. Американецът обаче позволи на Левен Белберов (4 отнети топки) буквално от ръцете му да я измъкне и да отбележи лесен кош, който 19 секунди преди края изведе гостите напред. Треньорът на Р.спортист бе заявил прекъсване, което му бе дадено. След това той вдигна скандал на масата, като претендираше, че е искал таймаута , само ако Ямбол вкара кош в ответната атака, но трябва да му е ясно, че хората на секретарският апарат не са длъжни да му прогнозират тактическите решения. Така 19 секунди преди края ямболският отбор владееше топката, но изоставаше с 1 точка. За завърши последната най-важна наша атака се нагърби Павел Маринов. Той тръгна да пробива към коша, но бе фаулиран от Иван Лилов. Павел застана зад наказателната линия и с неприсъщо за млад баскетболист хладнокръвие отбеляза и двата удара от там. В оставащите 8.9 секунди. Плеймейкърът на гостите Б.Миркович реши сам да завършва атаката, но бе удачно пресиран от нашите. Активната ни защита към него доведе до това сърбинът да се подхлъзне и да загуби топката. Игралите през целият мач по нервите на зрителите рефери обаче дадоха топката на самоковци 1.5 сек. преди края. След множество заслони топката бе подадена на Д.Папич, който опита веднага стрелба от „тройката”. С.Чолаков успя да блокира изстрела му и с това победата кацна на наш адрес.
В отборните показатели Ямбол отново превъзхожда опонента си в борбата под коша. Нашите взеха 48 борби срещу 35 за Р.спортист. Успяхме да „лепнем” и 7 „чадъра” срещу 2 за гостите. Те пък имат повече асистенции-16 на 11. Стрелбата от игра и на двата отбора е приблизително равна – 33-73 (45.2 %) за Ямбол, 30-66 (45.5 %) за Самоков. Победата ни е заслужена тъй като отборната ни ефективност е +99 срещу +91.