рефери: Б.Пелтеков, О.Николов, Л.Борисов
MVP
Н.ИЛИЧ

ЯМБОЛ ПРЕГАЗИ ЦСКА

Баскетболистите на Ямбол започнаха с победата календарната 2009 година. В първият си мач от нея те убедително и безпроблемно надиграха славния някога тим на ЦСКА. Без своя лидер Милош Шакота „армейците” не създадоха никакви главоболия на нашите момчета.
Още в началото домакините взеха нещата в свои ръце и в петата минута водиха 12-4, като до края на мача нито веднъж не допуснаха своя опонент да поведе в резултата.
На полувремето водихме убедително с 49-33. ЦСКА вкара само една точка през първите пет минути на третата част, което позволи на ямболци да поведат с двадесет точки. Разликата в резултата нарастваше непрекъснато и в средата на последната четвърт достигна до върховите в мача 35 точки. Иван Чолаков пусна в игра най-младите си баскетболисти, което доведе до намаляване на разликата, но и така тя остана твърде висока в края на двубоя от цели 27 точки. За почти никакви те усилия на гостите да променят развоя на мача, а и за никакви те предоставени им за това шансове говори и факта, че 28-те точки, които успяха да отбележат опонентите ни през второто полувреме са най-малкото вкарани в нашия кош от съперник през вторите двадесет минути от един мач.
Трима наши баскетболисти направиха най-доброто си представяне от началото на сезона. MVP -то в мача Кирило Скуматов постигна ефективност от +24. Той и Станислав Говедаров вкараха върховите за себе си през сезона съответно 19 и 21 точки. Капитанът ни също подобри ефективността си в един мач, след като постигна индекс от +23. За първи път от началото на сезона Стойо Чолаков надхвърли ефективност от +10 в един мач. Добрите му изяви го задържаха на игрището и 26 минути, също най-много от дванадесетте си мача в първенството до сега. Стойо направи и върховите си за сезона 5 асистенции и 4 отнети топки. Американецът Байрън Сандърс постигна осмият си „дабъл-дабълс” от 14 точки и 11 борби и продължава да води в генералното класиране в лигата сред всички свои действащи колеги в нея по показателя отскочили от ринга топки (12.5).
За ЦСКА силен дебютен мач сътвори Еди Синадинович. В първият си мач за своя отбор той реализира 21 точки. Най-добре за „червените” се представи Неманя Илич със своите 16 точки и 9 борби. Крум Дойчинов бе близо до „дабъл-дабълс” с 10 борби и 9 точки.
В отборните показатели превъзходството на победителите е убедително. Нашите имат отборна ефективност от +109, срещу само +51 за гостите. Това говори и за голямата разлика в класите на двата отбора в този двубой. Ямболските момчета показаха добра стрелба за две точки след като успяха да отбележат кош от тази дистанция в 61 % от стрелбите си (27-44). Това е най-доброто им постижение от началото на сезона. На обратния полюс пък бяха гостите. Те направиха негативен рекорд за наш съперник от едва 38 % успех от игра (24-63) и 38 % (16-42) за две точки.
Ямбол категорично превъзхожда и в завършващите пасове (19-8), което показва за много по-комбинативния начин на игра, която ни предложиха неговите баскетболисти в сравнение с тези на ЦСКА. Хванали сме 12 борби и сме отнели 6 топката повече от противниците ни. Единствено загубилите този мач имат с 3 „чадъра” повече от нашите баскетболисти (4-7).
Тази убедителна победа ни кара да вярваме, че новата 2009 година ще бъде по-успешна за нашия отбор.