рефери: М.Механджиев, К.Иванов, Н.Петров
MVP
EFF: +15
С.ПЕТКОВ
ЯМБОЛ ВЗЕ ДВЕ ЧАСТИ ОТ ШАМПИОНА
Баскетболистите на Ямбол завършиха календарната 2008 година със загуба. Логично те бяха надиграни от Лукойл Академик. В Правец нашите регистрираха най-голямата си загуба за сезона от 35 точки. Тази внушителна разлика в резултата бе регистрирана в последните десет минути от мача. Изиграхме една кошмарна последна част от двубоя, което загубихме катастрофално с 27 точки. Това е и най-голямата разлика за един период, която допускаме. Тридесет и шестте точки отбелязани от Лукойл Академик са най-многото вкарани в нашия кош за десет минути игра. В същото време ние отбелязахме едва девет точки, най-малко за един период. Тази най-слабо изиграна четвърт от нас от началото на сезона доведе и до разгромяващата загуба. Тя е и причината да изиграем най-слабото си второ полувреме загубено с 24 точки. Това е най-голямата разлика, с която губим вторите двадесет минути през сезона. Това е така, защото вкарахме само 29 точки – антирекорд за второ полувреме, а противника ни реализира 53 точки – най-много в нашия кош за второто полувреме за единадесетте мача от първенството до сега.
До тези последни десет минути ямболските играчи изглеждаха съвсем прилично на терена на шампионите. Първата част завърши с малко очаквана, но напълно заслужена преднина от 9 точки за Ямбол. Вторите десет минути бяха за шампионите. Те ги взеха с 33-13 и на полувремето се оттеглиха с единадесет точки преднина. Очакванията на публиката в Правец бяха Лукойл Академик да вземат третата четвъртина убедително, но това не се случи. Тя бе спечелена отново от нашите момчета с 20-17. Преди споменатата вече четвърта част резултата бе само 8 точки за домакините. Тогава нещата не се подредиха както ни се искаше. Противниците отбелязаха 17 безответни точки и нашите се предадоха.
Най-полезен с играта си за Ямбол бе Стоян Петков. В отсъствието на лидерът ни Байрън Сандърс бургазлията влезе за първи път като стартиращ играч и престоя на терена рекордните за него 37 минути. През тях успя да хване своите върхови за сезона 10 борби и да „лепне” два чадъра. Станислав Говедаров и Мартин Дурчев пък се превърнаха в най-резултатните ни играчи в мача. Двамата вкараха по 15 точки. Капитанът ни за втори пореден мач като гости направи 7 асистенции, но допусна и цели девет грешки. Мартин за втори път в кариерата си за Ямбол хвана 5 борби.
В този мач направихме 27 грешки. По този начин изравнихме това негативно постижение от мача ни със Сливен. То доведе противниците да ни откраднат рекордните 19 топки. Не можахме да опазим и добрите стрелци от разстояние на Лукойл Академик и те ни отбелязаха рекордните 14 „тройки”.
MVP в мача стана Ристе Стефанов. Македонският национал вкара 23 точки, от тях 5 „тройки”.
Отборните показатели показват, че победителите имат много по-добра успеваемост в стрелбата от игра. Те са реализирали 37от 74-те си опита (50.0 %). Ние имаме успех в 38.7 % (24-62). Вкараните от нас 24 коша са най-малкото от началото на сезона. Тази голяма разлика в количеството отбелязани кошове и дванадесетте допуснати от нас грешки в повече са причината за голямата ни загуба.