рефери: И.Ресиловски, К.Стойнев, И.Станчев
EFF: +15
Т.ТЕНЕВ

всички резюмета сезон 2008-09

НАЙ-ГОЛЯМА ПОБЕДА, С НАЙ-МНОГО ГРЕШКИ

След 53 дни и шест изиграни мача баскетболистите на Ямбол отново успяха да спечелят двубой. На Диана Арена те постигнаха успех срещу тима на Сливен. Разликата в резултата от 38 точки е и най-голямата от трите ни победи до сега.
Двубоят между съседите започна изключително вяло. През първите десет минути от него двата отбора успяха да си отбележат общо едва 19 точки. Реализираните от гостите 7 точки за десет минути е най-малката резултатност за една част на наш опонент през сезона.
Двата отбора се оттеглиха на полувремето при резултат 34-25. Отбелязаните от Сливен 25 точки също се оказаха негативен рекорд. Нито един наш съперник не ни бе вкарвал толкова малко точки през първото полувреме.
През вторите двадесет минути от мача баскетболистите на Ямбол затегнаха защитата и увеличиха оборотите. Разликата в резултата методично нарастваше в наша полза. Това даде възможност на Иван Чолаков да пусне в игра всичките си десет играча. Силно от пейката се включи Стоян Петков. Бургазлията изигра най-силният си мач за Ямбол от началото на сезона. Той постигна ефективност от +18 след като вкара 12 точки и овладя 6 борби. Стоян постигна и личен рекорд от 4 откраднати от противника топки. В предвид на многото грешки в мача, общо 53, нашия отбор постави рекорд от 21 отнети топки. Освен споменатият наш играч още трима негови съотборници подобриха върховите си постижения по този статистически показател. Мартин Дурчев (8 точки) за пети път в кариерата си за Ямбол отне 3 топки. Също толкова има и Стойо Чолаков (6 точки) и Иван Марчев (за 4-ти път в кариерата си). Последният вкара и върховите си за сезона 14 точки само за 16 минути игра. Оказа се също така, че за всичките си 130 официални мача с екипа на ямболския отбор и 1829 игрови минути Иван за първи път вкарва в един мач четири наказателни удара.
Не само обаче играчите на Сливен грешаха. Куриозното е, че постигнахме най-голямата си победа за сезона, след като направихме най-много отборни технически грешки в мач, общо 27. Това позволи на опонентите ни да ни отнемат и върховите за наш съперник 15 топки.
Борбата под отскочилите от ринга топки бе спечелена убедително от нашия отбор. Ние имаме 49 борби срещу само 24 за Сливен. Овладели сме 22 топки в нападение, което е върхово наше постижение за сезона. В стрелбата от игра също категорично надиграваме съперника. Имаме успех в 38 от 73-те си изстрела за две и три точки (52.1 %). Вкарали сме рекордните за сезона 34 стрелби за две точки. 25 от тях сме отбелязали през второто полувреме. На това в най-голяма степен се дължи и рекордните 60-те точки вкарани от нас през второто полувреме и най-голямата разлика от 29 точки през вторите двадесет минути. Голямата разлика в крайният резултат се дължи и на много резултатната за Ямбол четвърта част. В нея вкарахме 32 точки срещу 11 за Сливен. 29-те точки са рекордна разлика за една част през сезона до сега.
Сливенци имат отбелязани само 20 стрелби от игра–най-малко през сезона, от 52 опита, също негативен резултат. За две точки имат успех в 42.5 % (17-40) от опитите си да обстрелват нашия кош. Малкото опити за стрелба и ниската им успеваемост водят и до най-малко реализирани точки от противников отбор в нашия кош. Съседите ни вкараха 56 точки, само с две по-малко и щяха да подобрят „брадясалият” рекорд на Академик-София от 24 септември 2000 г.
MVP на мача стана Байрън Сандърс. Американецът направи седмият си „дабъл-дабълс” от рекордните си за Ямбол 24 точки и от 16 борби. Това е най-доброто му двойно постижение от седемте. Центърът ни отбеляза 10 от 13-те си стрелби за 2 токи. За първи път през сезона наш играч вкарва десет опита за стрелба от игра. Ефективността на Байрън от +30 е втора по стойност за него и го направи най-добре представилият се играч на 10-я кръг. Това той стори и през първия кръг.