EFF: +29
Х.ДИМИТРОВ

всички резюмета сезон 2008-09

ЯМБОЛ ОТНОВО РАЗОЧАРОВА

Баскетболистите на Ямбол отново разочароваха своите верни привърженици, след като загубиха четвърти мач поред. Този път бяхме надиграни от гостуващият на Диана Арена тим на Спартак от Плевен.
Ямбол спокойно можеше да спечели този двубой. За това говори факта, че имаме по-висока отборна ефективност (+99) от нашите опоненти (+95). Това говори за груби технически и тактически грешки в решителни за развоя на мача отигравания. Това най-осезателно се почувства в края на първото полувреме . След като успяхме да наваксаме най-голямата преднина на гостите в мача от девет точки (34-43) получена в 15 минута на двубоя и доведохме резултата до 45-47, ние пропуснахме възможността да се оттеглим на почивката с преднина. Това не само не се получи, но допуснахме със сирената за край на първите двадесет минути Р.Престън да реализира кош. Американският баскетболист на гостите се превърна в най-резултатният играч на отбора си след като реализира 22 точки. Крилото хвана и 10 борби за своя „дабъл-дабълс”.
Третата част започна равностойно и разликата в резултата в полза на плевенчани се запази за две минути. Следващите пет минути бяха най-силно изиграните от нашия отбор. Първо успяхме да поведем в резултата с 57-55 след близо двадесет минути водачество на съперника ни, а две минути преди края на третата четвърт вече водихме с 61-57. Точно тези две минути бяха втория микро период в мача, в които можехме да си осигурим по-спокойно протичане на последните десет минути от срещата. Все пак те започнаха с две точки преднина за нас (70-68).
По-опитния и сработен тим от Плевен обаче си взе своето. Водени от безспорният си лидер Хрисимир Димитров те още в началото на последния период поведоха с четири точки (72-76). С кошове на Кирило Скуматов (10 точки, 6 борби), вкарал върховите си за сезона 5 стрелби за две точки и Скот О'Галахър Ямбол изравни (76-76), за да направим така, че за трети път да пропуснем чудесна възможност да преклоним съпротивата на Спартак. След като това не стана съперниците ни дръпнаха в резултата с 81-88 и напълно контролираше играта. Минута преди края на мача намалихме разликата до 4 точки (87-91). В следващата атака Хрисимир Димитров проби защитата на Павел Маринов и отбеляза кош гарниран и с нарушение на нашия млад баскетболист. След като резултатът стана 87-94 бе ясно, че губим този мач. Последваха три пропилени стрелби от игра за нашите, а със един от два успешно изпълнени наказателни удара Александър Дяковски (14 точки, 4 „тройки”) оформи крайното 87-95.
MVP на мача стана Хрисимир Димитров. Лидерът на Спартак постигна най-високата ефективност от всички играчи взели участие в срещата (+29). Той вкара 21 точки, хвана 8 борби и подаде 6 завършващи паса.
За Ямбол най-добър бе Скот О'Галахър. Американският ни гард изигра най-силния си мач за сезона, след като постигна ефективност от +26. Той вкара и върховите си от началото на шампионата 26 точки от тях 3 „тройки”. Още един наш баскетболист направи най-добрата си игра от началото на сезона. Влезлият от пейката Стоян Петков подобри доста от своите статистически показатели. Постигна най-висок резултат в ефективността (+17), отбелязаните точки (13), борбите (9) от тях 7 също върхови борби в нападение, вкара и рекордните си 6 опита за две точки от също рекордните 11 стрелби от тази дистанция. Иван Марчев прекара на игрището 18 минути - най-много от седемте изиграни от него мача. Станислав Говедаров улови пък 6 борби, също негово върхово постижение за сезона. Общо пет ямболски баскетболисти завършиха мача с повече от 10 точки.
В отборните показатели, във втори пореден мач, който губи ме имаме чувствително повече уловени топки отскочили от ринга. Срещу Спартак сме „сграбчили” 49 рекордни за сезона борби. От тях също върховите 19 в нападение. Изравнихме и рекорда си от 30 борби в защита постигнати в предишния кръг срещу Самоков. Плевенчани имат 36 овладявания. Има пълно равенство в асистенциите – по 12, в отнетите топки – по 6 и в „чадърите” – по 3. баскетболистите на Спартак са стреляли по-добре от нас за две и три точки. Те имат успеваемост от 44.4 % (32-72), което обаче е най-ниското постижение на наш опонент. Ние имаме успех в 30 от 74-те (40.5 %) опита от игра. Стрелбата ни от наказателната линия обаче е отлична. 84.6-те % (22-26) са най-доброто ни постижение от началото на сезона.
Така без видимо да ни превъзхождат с играта си нашите съперници ни победиха.