EFF: +19
С.Г'ДАРОВ

всички резюмета сезон 2008-09

ОБИДНО СЛАБО СРЕЩУ "АРМЕЙЦИТЕ"

Баскетболистите на Ямбол загубиха по обиден начин гостуването си на ЦСКА в София. Очакванията ни бяха за наша победа срещу отбор напуснат от своя символ Росен Барчовски. В мача за „армейците” , участие не взе и един от техните лидери Йордан Бозов.
Ямбол изигра много слаба първа част. В нея отбелязахме едва 12 точки – най-малко за един период от началото на сезона. Позволихме на ЦСКА най-вече благодарение на Крум Дойчинов (18 точки, 8 борби) да вземат частта с 23-12.
През вторите десет минути нашите баскетболисти излязоха преобразени. През първите пет минути на периода те успяха да отбележат цели 21 точки, от тях 19 безответни, срещу само две за опонента ни. От единадесет точки пасив, резултатът стана 33-25 в наша полза. Главният виновник за изключителния обрат бе нашия капитан Станислав Говедаров. Той вкара 12 от 20-те си точки в тази част. Нея е спечелихме с 19 точки (31-12) – най-голяма разлика за една част от началото на сезона. На почивката двата отбора се оттеглиха при резултата 43-35 в наша полза. Отбелязаните от ЦСКА 35 точки са най-малкото, с което наш съперник е завършвал първите двадесет минути. И когато очаквахме ямболските баскетболисти да затвърдят превъзходството си и през второто полувреме, се получи така, че на практика изиграхме най-слабото си полувреме. През него допуснахме в нашия кош 51 точки. Толкова точки нито един от предишните ни четири съперника не бяха отбелязвали през второто полувреме. Него го загубихме с 14 точки (37-51), също най-много като разлика от началото на шампионата. Стрелбата ни за три точки въобще не вървеше и въпреки, че направихме 30 опита от далечна дистанция – най-много в един мач през сезона до сега, реализирахме само 7 „тройки”. Успеваемостта ни от там е незавидните 23.3 %.
Основна причина за нашата загуба е изключително слабата ни стрелба от игра. Вкарали сме 30 от 74-те си изстрела или 41.4 %. 74-те ни опита също са рекордни за сезона. На обратния полюс бяха баскетболистите на ЦСКА. Те пък изиграха най-силният си мач от започването на първенството. Вкараха 34 от 63-те си изстрела от игра, а 54.0 % успех ги прави отборът с най-голяма успеваемост в стрелбата от всичките, с които сме играли до момента от началото на сезона.
MVP в мача стана сръбският баскетболист на домакините Милош Шакота. Ефективността му от +28 го нареди и в „символичната петица” на 5-я кръг. Крилото на ЦСКА отбеляза 23 точки и хвана 10 борби. Силни изяви за победителите имаше и Ибрахим Адаму. Нигериецът ни вкара 17 точки и овладя 15 отскочили от ринга топки. Със силните си изяви, особено през първото полувреме впечатли и Крум Дойчинов.
За Ямбол най-резултатен стана Станислав Говедаров. Той за втори път през сезона отбеляза 20 точки. Мартин Дурчев (7 точки, 4 борби) пък хвана рекордните за кариерата си за Ямбол 3 борби в нападение. Павел Маринов (10 т.) се отчети с върховите си за сезона 4 асистенции.
Интересното е, че загубихме мач, в който имаме само 9 направени технически грешки – най-малко в един мач от началото на сезона. Слабата ни стрелба и голямото превъзходство на ЦСКА в борбите, 47 на 35 ни донесоха тази конфузна загуба.