EFF: +34
Т.ПИКЕТ

всички резюмета сезон 2008-09

ЯМБОЛ НЕМОЩЕН ЗА ЛУКОЙЛ

Ямбол загуби съвсем логично мачът си от четвъртия кръг на НБЛ от шампиона на България Лукойл Академик. Ямболци имаха желание, но не и възможности да подържат интригата в двубоя по-дълго време и да доставят голямо удоволствие на своите верни фенове дошли в късната вечер да подкрепят отбора си.
Пределно мобилизирани, без никакво подценяване на съперника започнаха мача гостите от София. В първите минути те владееха инициативата и поведоха в резултата с 4-13 в четвъртата минута. Силно за тях играха Кени Аделеке и Тим Пикет. Тези двама играчи бяха най-голямата заплаха за нас до края на срещата. Първият постигна „дабъл-дабълс” след като изравни върховото постижение на Лигата на нашият център Байрън Сандърс от 18 борби постигнато в първия кръг. Нигериецът отбеляза и 15 точки и напълно обезличи ямболските играчи играли срещу него. Въпреки, че хвана 11 борби Байрън Сандърс бе напълно безлично в нападение и отбеляза едва 4 точки. Пропусна и четирите си изстрела от наказателната линия. Не само той, но и всички негови съотборници бяха безпомощни от линията. Успяхме да отбележим едва 7 от 19-те си стрелби (36.8 %). Тим Пикет пък се превърна в MVP не само в мача, но и на целия 4 кръг. Американецът бе безпощаден за три точки. Той вкара 6 от 7-те си изстрела от там за своите 28 точки.
Най-силните минути за ямболският отбор бяха тези в края на първата част и първите пет на втората. Благодарение най-вече на Станислав Говедаров, вкарал 14 от своите 16 точки през първите 10 минути и включилият се отлично от пейката Стоян Петков намалихме достигналата до 14 точки преднина на Лукойл Академик (9-22) в деветата минута до само две точки (23-25) в 15 минута. Нашите баскетболисти обаче пропуснаха да поведат в резултата след като пропиляха няколко атаки в момент, когато трима от лидерите на гостите бяха извън игра. След повторното влизане в игра на Тим Пикет, Кени Аделеке и Тодор Стойков (14 точки, 4 асистенции) опонентите за пет минути до края на първото полувреме отбелязаха 23 точки от тях 17 безответни, срещу само 4 за Ямбол. Така за голямата почивка двата отбора се оттеглиха при резултат 27-48 за Лукойл Академик. Тази голяма разлика пък предопредели и победителят в мача.
Второто полувреме не предложи никаква интрига. В него шампионите методично увеличаваха преднината си и тя достигна до 27 точки (46-73) в края на третата част. Последните десет минути бяха привидно равностойни, като преднината на софиянци се запази. С последната си атака чрез Тодор Стойков те отбелязаха „тройка” и постигнаха най-голямата разлика в резултата в тяхна полза от 31 точки (62-93), при която завърши и мач.
За Ямбол най-добре се представи Стоян Петков. „Тежкото крило” вкара 12 точки и хвана 8 борби за коефициент от +14.
В отборните показатели естествено победителите имат предимство във всички статистически показатели. Най-осезателно то е в борбата за отскочили от ринга топки. Лукойл са овладели 53 топки срещу 38 за нас. Успеваемостта им в стрелбата от игра е 46.3 % (37-80), ние имаме успех в 26 от 65-те си изстрела (40.0 %). Прави впечатлени, че тимът воден от Любо Минчев има 15 атаки към коша повече от нашите. Това се дължи както на направените от нас 22 грешки, с 5 повече от гостите, но и на повечето успешно завършени бързи атаки от тях.