EFF: +23
П.МАРИНОВ

всички резюмета сезон 2008-09

15 "ТРОЙКИ" СЪСИПАХА СЛИВЕН

В третия кръг от първенството в НБЛ баскетболистите на Ямбол разгромиха тима на Сливен с 37 точки разлика. Само още един кош от игра ни лиши от възможността да подобрим рекорда си по най-много отбелязани точки в един мач. Най-доброто ни постижение за последните девет сезона е реализираните от нас 119 точки, срещу Спартак Пл. и Спартак МВР.
Началото на двубоя не предвещаваше подобен развой. Символичните домакини на този мач се държава равностойно през първите десет минути. През тях осем пъти се сменяше лидерството в резултата. Сливенци дори поведоха с 4 точки – най-голямата преднина за тях в мача. Все пак след края на първата част Ямбол се оттегли с преднина от 4 точки (32-28). Много силни начални минути имаше Павел Маринов. Младежкият национал реализира всичките си шест стрелби от игра, включително 5 „тройки”. Петте му успеха от далечно разстояние е и негов рекорд за един мач. Трябва да отбележим чудесното включване на Иван Марчев от пейката. Само за 12 минути той отбеляза 12 точки, хвана 2 борби, даде 2 асистенции и отне 2 топки. Ефективността му от +16 е най-висока от пет сезона насам.
Ямболските баскетболисти направиха силна втора четвърт, в която отбелязаха 33 точки срещу 19 за Сливен. Така на полувремето се оттеглихме с преднина от 18 точки. Вкараните от Ямбол 65 точки за първите двадесет минути са абсолютен отборен рекорд за точки вкарани през първото полувреме. До този момент в два мача сме стигали до 64 точки за първите двадесет минути игра.
През второто полувреме разликата в резултата непрекъснато се увеличаваше. Тя достигна и 40 токи в полза на ямболския отбор. Това даде възможност на Иван Чолаков пусна в игра всичките свои играчи. Много силни изяви в мача имаше Мартин Дурчев. Лекото ни крило вкара 18 точки от тях 4 „тройки”. „Заби” и рекордните за него в един мач 3 „чадъра”. Плеймейкърът Димитър Василев вкара и двата си опита за стрелба от игра. Даде и две асистенции. Младокът Деян Парушев престоя на игрището рекордните за него 11 минути. За тях вкара 4 точки, две от тях бяха особено атрактивни, постигнати с забивка в коша на противника. Най-резултатен за Ямбол в този мач стана Скот О'Галахър. Американецът наниза 22 точки.
За Сливен пореден силен мач изигра Джермая Босуел (15 т.). Добре му партнираха гръкът Янис Отонцидис (18 т.) и плеймейкърът Цветомир Бенчев (13 т., 5 асистенции). Другите техни съотборници се представиха на посредствено ниво.
В MVP на мача се превърна Павел Маринов. Крилото на Ямбол наниза 19 точки. Ефективността му е най-висока от всички взели участие в срещата - +23.
В отборните показатели Ямбол има 61.9 % успеваемост в стрелбата от игра (39-63). Вкарахме 15 „тройки” като по този начин подобрихме досегашния рекорд от 14 успешни опита за три точки поставен на мача ни с Черно море на далечната дата 14.10.2000 година. 65.2-та % ( 15-23) успех от далечна дистанция също са рекордни за редовния сезон. Сливенци имат 48.4 % ( 31-64) от игра. Превъзходството ни е осезателно в асистенциите. Направили сме 25 завършващи подавания, срещу само 11 за Сливен. Вкарали сме 27 точки от бърза атака, а опонентите ни 12. Грешките ни са 15. Съперниците ни имат 23. Единствено в борбата за отскочили от ринга топки има относително равенство – 33-32 за нас.