рефери:З.Караниколов,И.Ресиловски,А.Яанкулов
EFF: +28
А.САНТОС

всички резюмета сезон 2008-09

О, ЯМБОЛ, ТИ СИ ТЪЙ КРАСИВ!

Ямбол и Варна запазиха традицията да ни правят свидетели на изключително драматични и оспорвани мачове на Диана Арена. И този път 1500 зрители дошли да наблюдават първия домакински мач на ямболския отбор видяха един прекрасен за българските стандарти мач. И двата отбора надхвърлиха отборна ефективност от +100, което е атестат за отлични изяви на техните баскетболисти.
Двубоят между двата елитни баскетболни тима започна по чудесен начин за Ямбол. Само след 3:23 минути игра поведохме с 15-2 – най-голямата преднина за нас в мача. Основната причина за това беше играта на Станислав Говедаров. Само в първата част той вкара 18 от всичките си 20 точки в мача. Добро включване от пейката направи Стоян Петков. Тежкото ни крило реализира всичките си четири стрелби, но бързо извърши 4 лични нарушение и принуди Иван Чолаков да го остави на пейката. Варненци успяха да намалят преднината на домакините до 5 точки, но силни последни минути на частта оттеглиха двата отбора на почивка с комфортна преднина за ямболци от 11 точки (30-19). През вторите десет минути се разигра бразилецът Атила Сантос, който направи „дабъл-дабълс” в мача от 18 точки и 10 борби и постигна най-високата ефективност от всички взели участие в срещата от +28. Капитанът на Евроинс Черно море Симеон Ценов пък стана най-резултатният играч в двубоя с 23 точки, също така добави и 10 борби. Двамата съотборници поведоха отбора си и 30 секунди преди края на полувремето гостите изравниха резултата. 44-44 бе той след последната сирена за първите двадесет минути.
Второто полувреме започна кошмарно за Ямбол. Опонентите им дръпнаха в резултата и две минути преди края на третата част вече водеха с 12 точки (57-69) – най-голямата разлика за тях в мача. Кори МакИнтош бе най-силно изявяващият се играч в тези минути. Играта на домакините въобще не спореше. Защитата ни бе слаба и за по-малко от 5 минути „моряците” ни отбелязаха 16 точки. С добра игра на Кирило Скуматов (16 точки) успяхме да свалим разликата в резултата и да се оттеглим на почивката между третата и четвъртата част с пасив от 8 точки (61-69). Желанието на нашите привърженици още в началото на последните десет минути от мача да изравним не се оправдаха. Варненци поддържаха комфортната си преднина и до последните 5 минути въобще не се виждаше как можем да ги надиграем. Точно тогава Мартин Дурчев вкара „тройка”. Същото стори и Кирило Скуматова Последваха успешни изстрели за три точки на младокът Павел Маринов (15 точки, 6 борби), който вкара третата си „тройка” в мача, а в следващата атака заби атрактивно топката в коша. Интелигентната ямболска публика усети момента за прелом и мощно подкрепи отбора си. След като и Байрън Сандърс (10 точки, 11 борби) отбеляза зад линията за три точки отборът ни поведе в резултата 80-79, три минути и половина преди края. Последваха обаче три досадни грешки в нашия отбор. Павел Маринов проби по крайната линия и сгреши в паса, а в последвалите две наши атаки, той и Мартин Дурчев получиха „чадъри” от Атила Сантос. От това се възползваха гостите и реализираха 7 безответни точки за 80-86 минута преди края. Скот О'Галахър отбеляза кош и фаул за 83-86. В ответната атака Александър Янев (4 точки) сгреши в паса към свой съотборник, а Кирило Скуматов го пресече. При резултат 83-86, 31 секунди преди края и в отсъствието на напусналият за пет лични нарушения Станислав Говедаров, този който се реши да завърши тази толкова важна за Ямбол атака беше Скот О'Галахър. Той проби към коша на съперника и след като бе притиснат от защитата им отклони топката към Кирило Скуматов. Украинецът не трепна и с точна стрелба за три точки изравни резултата (86-86). Последва тайм-аут взет от Даниел Димитров. В оставащите до края на мача 13 секунди топката бе подадена на Кори МакИнтош (21 точки, 8 борби). Тактическата заръка на Иван Чолаков към своите играчи бе да не се прави нарушение. Американският плеймейкър на гостите задържа топката с дрибъл и 3 секунди преди края на мача атакува коша. Съдбата не бе благосклонна към него, но изстреляната от него топка в последната секунда доведе до прединфарктно състояние зрителите в залата. Тя се одари отпред в ринга и отскочи от него за да бъде овладяна от Байрън Сандърс.
В първите две минути на продължението на мача Мартин Дурчев вкара 8 от 12-те си точки за 93-88. Евроинс, чрез два успешно изпълнени наказателни удара от Атила Сантос намалиха до 93-90. При този резултат Скот О'Галахър (17 точки, 4 асистенции) успя в типичен свои стил да вкара „тройка” за 96-90. Американският ни гард бе главно действащо лице в последната минута на продължението. След неговият далечен, успешен изстрел последва кош след атрактивен пробив, а в следващата атака вкара и двата наказателни удара отсъдени за нарушение срещу него. Завършекът на мача бе даден подобаващо с разтърсваща коша забивка на Павел Маринов.
В този равностоен двубой ямболските баскетболисти имат по-добра стрелба от игра. Те са успели в 37 от 73-те си опита или 50.7 %. Варненци имат 45.1 % успеваемост (32-71). Тяхно обаче е превъзходството в борбата за отскочили от ринга топки. Овладели са 46 борби срещу 36 за нас. Ямбол има 17 асистенции, а Варна 19.
Най-радващото от целия мач за нас е, че играта на нашите и получилият се баскетболен спектакъл зарадваха многобройните ямболски фенове, което означава, че и на следващият мач на Диана Арена публиката ще бъде многобройна и ще подкрепи подобаващо своите любимци.