рефери: Ч.Зехиров, И.Василев, М.Субашиев
EFF: +30
Н.БАЛЕВ

всички резюмета сезон 2007-08

ЯМБОЛ ЛЕСНО СЕ СПРАВИ С АЛВИНА

Баскетболистите на Ямбол с лекота спечелиха първият си мач от тазгодишните плейофи. Техен съперник на осминафиналите бе десетият в редовният сезон тим на Алвина. Само в първите шест минути от двубоя имаше относително равенство в изявите на съперниците. Тогава и гостите поведоха в резултата с 4 точки (4-8). През този период от мача два пъти се смени лидерството и три пъти бе фиксирано равенство. След това постепенно ямболци започнаха да трупат аванс, който след края на първите десет минути достигна 6 точки (24-18).
През втората част нашите заиграха още по-уверено и в 17 минута поведохме с успокоителните 16 точки (44-28). На полувремето се оттеглихме с комфортна преднина от 14 точки. Тази преднина бе подържана до средата на трета четвърт. След това успяхме и да я увеличим до върховата разлика за нас в мача от 22 точки (67-45). Последвалите след това смени в нашия отбор и отличните изяви на бившият играч на Ямболгаз К.Попов смъкнаха тази преднина до 12 точки (71-59). При този резултат започнаха и последните десет минути от мача. Желанието на варненци, че могат да доведат двубоя до пълен обрат не се осъществи. Три успешни стрелби на М.Дурчев за три точки и отлично включване на И.Марчев от пейката върнаха разликата в резултата до 21 точки в наша полза (83-62). От там до края на мача К.Скуматов не срещна съпротива в играта под коша, след като треньорът на Алвина извади поуморилият се Н.Балев. Последните две минути бяха изиграни от най-младите играчи на двата отбора, след като интригата в мача изчезна.
Ямбол се поздрави с очакван успех в първия двубой от тази плейофна серия, а нашите очаквания са, че тя ще завърши край морето още в следващия мач.
За победителите най-полезен с изявите си бе К.Скуматов. Той реализира 21 точки и хвана 5 борби. Още пет наши баскетболисти приключиха с двуцифрен точков актив. Между тях е и С.Говедаров. Той направи и 7 асистенции, които са рекордни за играч на ямболския отбор за последните осем сезона в плейофите.
За Алвина двама играча блеснаха с изявите си. Н.Балев стана най-резултатният в мача след като реализира 25 точки. Центърът бе близо и до „дабъл-дабълс”, но само една борба го лиши от това постижение. К.Попов успешно партнираше на своя съотборник. Плеймейкърът вкара 20 точки и даде 5 асистенции. Добро впечатление направи и включването на Ю.Касабов със своите 12 точки.
Логично Ямбол има предимство в отборните показатели. В стрелбата от игра сме реализирали 39 от 71-те си опити или 54.9 %. Варненци са успели в 49.2 % от стрелбите си (31-63). Много чувствителна е разликата в успеваемостта в стрелбата от наказателната линия. Ние имаме успех в 17 от 21 си изпълнения (81.0 %), докато опонентите ни имат отчайващите 48.6 % (18-37). Неумението им да изпълняват успешно този вид стрелба до голяма степен доведе до голямата разлика в резултата. Ямбол има и 9 борби повече от съперника си. Овладели сме 42 точки срещу 33 за Алвина. Имаме и повече асистенции – 17 на 12. Отборната ни ефективност е +132 срещу 81. Тази чувствителна разлика показва и защо се е достигнало до този убедителен ямболски успех.