EFF: +27
Н.ТМУШИЧ

всички резюмета сезон 2007-08

А КАКВО МОЖЕШЕ ДА СЕ СЛУЧИ !?

Ямбол се класира за следващият етап в турнира за купа „Леденика България”. Нашите баскетболисти бяха загубили първия мач от осминафиналите с осем точки, но на Диана Арена надиграхме опонента си от Русе точно толкова с колкото ни трябваше за да продължим напред. Девет точковата ни победа обаче дойде 4.5 секунди преди края, след като И.Марчев отбеляза решителния кош.
Пет минути преди края на срещата водехме с цели двадесет и четири точки, но позволихме Дунав да ни отбележат 16 безответни точки и да намалят резултата до 88-80. К.Скуматов вкара решителен кош за 90-80. Осем секунди преди края на мача П.Нойков от гостите реализира инфарктна „тройка” от девет метра разстояние, която класираше русенци на четвърфинал. С.Говедаров изнесе бързо топката и прецизният му пас намери И.Марчев под самия кош и той вкара за крайното 92-83. Треньорът на Дунав Р.Шопов веднага взе прекъсване и начерта печелившата комбинация. Логично последната атака трябваше да бъде завършена от лидерът на Русе П.Нойков. Той наистина получи топката и проби към нашия кош, но вместо да се опита да завърши със стрелба към коша реши да комбинира и сгреши. Така изключително драматично ни позволи да се класираме за четвъртинала където ни очаква тимът на ЦСКА.
Най-добър в мача бе крилото на Ямбол М.Дурчев. Той реализира 19 точки, от тях 5 „тройки”. Подаде и пет асистенции преди да бъде дисквалифициран от игра за два неспортменски фаула – единият даден за умишлено нарушение срещу откъсващ се към коша ни съперник, а другия съвсем несправедлив за пререкание с И.Вукотич. Излизането от игра на нашият „снайперист” се отрази на изявите на останалите му съотборници и от това последва необосновано спадане в качеството на играта ни. Много силно второ полувреме изигра М.Хорозов. Той реализира 16 от 20-те си точки именно през вторите двадесет минути. С.Говедаров също бе познатият ни лидер. Той вкара 17 точки и даде 5 завършващи паса. Отлично включване от пейката направи младока П.Маринов реализирайки 7 от 10-те си стрелби от игра и проявявайки изключително хладнокръвие. С.Чолаков игра много активно в защита, след като отне 3 топки. К.Скуматов стана шестият наш играч с ефективност по-висока от +10. Украинецът вкара само 6 точки, но пък има 4 асистенции и 3 отнети топки. Единствено неговият сънародник В.Река не бе на висотата на мача и много под своите средни статистически показатели.
За Дунав великолепен мач изиграха бившите играчи на ямболския отбор Н.Тмушич и П.Нойков. Първият бе посрещнат с аплодисменти при представянето си, което показва, че нашите фенове не са забравили отличните му изяви, с които ни радваше два сезона. Центърът реализира 11 от 12-те си стрелби от игра и овладя десет борби. П.Нойков вкара 23 точки, колкото и Нино и добави към актива си 9 борби. Близко до нивото на своите лидери бе И.Николов със своите 17 точки, но постигнати при нисък процент стрелба. Повече, русенци очакваха от плеймейкъра си И.Вукотич и Н.Гпосподинов. Последният дори не отбеляза и точка за двадесет и две минути в игра.
В отборните показатели прави впечатление голямата разлика в отборната ефективност. Ямбол има +118 – втори най-стойностен резултат за сезона, а Дунав +74. Тези факти ни показват, че нашата победа би трябвало да бъде много, много по-убедителна и въобще да не се поставяше под съмнение класирането ни напред в съревнованието. В стрелбата от игра победителите също имат голямо предимство. Реализирали сме 36 от 63-те си опита за стрелба или 57,1 %. Опонентите ни имат успеваемост от 49,2 % (30-61). За две точки играчите ни имат успех в 67,5 % от опитите си за стрелба, който е изключително висок. И в другите по-важни статистически показатели превъзхождаме съперника. Направили сме 20 асистенции срещу 10 за Дунав. За първи път през сезона имаме повече отнети топки (15) отколкото грешки (13). При противникът ни това съотношение е 9 към 18. Направихме и три „чадъра” срещу нито един за гостите.