EFF: +27
С.С'ВЕЙКОВ

всички резюмета сезон 2007-08

СЛАБИ РЕФЕРИ И СИЛЕН ЛЕВСКИ НИ ПОБЕДИХА

Ямбол приключи участието си в тазгодишното Държавно първенство с домакинска загуба от втория в редовния сезон тим на Левски. Нашите момчета се държаха достойно и водеха в резултата до 34-та минута. Тогава при резултат 75-71 за нас, гостите ни отбелязаха 13 безответни точки и три минути преди края поведоха с 84-75. Ямболските баскетболисти намериха сили и намалиха до 80-84. Последва „тройка” на А.Великов и всичко в този мач бе решено. Резултатът можеше да бъде и в наша полза, но слабото и пристрастно рефериране на мача от страна на съдийската тройка до голяма степен ни попречи да върнем серията в София. Неубедителният международен рефер В.Атанасов не за първи път помрачи празника на Диана Арена и извади само след 12 минути игра нашият лидер С.Говедаров за пет лични нарушения. Последното от тях техническо, след като плеймейкърът ни съвсем оправдано потърси обяснение от дежурният представител за отсъденото несъществуващо негово нарушение. Въпреки това нашите проявиха характер и непрекъснато водеха в резултата. Разликата в него достигна и 14 точки в наша полза в средата на третия период (57-43). В неговият край обаче тя бе намалена до 6 точки.
Най-полезен играч в мача за Ямбол се превърна В.Река. Центърът постигна индекс от +20. Той направи и втория си „дабъл-дабълс” в серията след като реализира 17 точки и хвана 13 борби. Въпреки, че игра само десет минути С.Говедаров реализира 11 точки, всичките през първите десет минути. К.Скуматов и п.Маринов са другите двама наши баскетболисти с двуцифрен точков актив, съответно 16 и 11 точки.
За Левски много силен мач изнесе С.Славейков. Той се превърна в най-резултатния играч в срещата със своите 20 точки. Добави и 13 борби, от тях 8 в нападение. Още четирима играчи на победителите завършиха с двуцифрен точков актив.
В отборните показатели и двата отбора са неубедителни в стрелбата си от игра и имат по-малко от 50 % успеваемост. Левски са отбелязали 31 от 68-те си стрелби или 45.6 %. Ямбол имат 43.1 % (28-65). Левскарите са овладели и 10 борби повече от нас. Те имат 46 овладени топки срещу 36. В този мач нашите момчета имат повече асистенции и по-малко направени грешки. Разликата обаче не е токова голяма за да окаже съществено влияние в развоя на мача в наша полза.
Ефективността в действията на баскетболистите на Левски е много по-голяма. Те имат +103 положителни действия, докато нашите са с +83. Това говори за заслужен успех на гостуващият на Диана Арена тим. Това дължи се и на по-добрите колективни действия на Левски. Именно отборната им игра и по-дългата резервна скамейка доведе до тяхната победа в този двубой.