EFF: +28
В.РЕКА

всички резюмета сезон 2007-08

ЛЕВСКИ ГЛЕДА КЪМ ПОЛУФИНАЛ

Ямбол загуби първият си мач от четвъртфиналната плейофна серия като гост на Левски. Срещу вторият в редовния сезона нашите баскетболисти бяха напълно равностойни в първите четиринадесет минути от мача. За това говори и факта, че в този период от време смяната на водачеството в резултата се смени шестнадесет пъти и осем пъти имаше равенство. След това само за две минути домакините реализираха осем безответни точки и доведоха резултата до 40-32 в своя полза. Секунди преди края на първото полувреме бе достигната и най-голямата преднина за първите двадесет минути за Левски. „Сините” поведоха с 51-38, но „тройка” на М.Дурчев прибра двата отбора при 51-41 в съблекалните. Тази преднина се запази първите три минути на третата част. Тогава с активни действия на К.Скуматов и атрактивна забивка на П.Маринов нашите свалиха аванса на своите опоненти до три точки 55-52 в 26-та минута на срещата. Точно когато успяхме да се върнем в мача последва необясним спад в играта ни. Това доведе до единадесет безответни точки за Левски. Това им даде възможност чувствително да се откъсната в резултата. Ямболските баскетболисти не успяха да отговорят на това предизвикателство. Те продължиха да играят слабо и това не ни позволи да наваксаме изгубеното. Напротив противниците ни дори успяха да увеличат преднината си и тя достигна 14 точки в края на третия период. Шансът ни да обърнем нещата в наша полза бе ако успеем още в началото на последните десет минути от мача да скъсим чувствително преднината на домакините. Това за наше съжаление не се получи. Не само това, в 35-та минута изоставахме с цели деветнадесет точки – най-голямата преднина за Левски в мача. Вече бе ясно, че няма как да спечелим този двубой и до края мача се доиграваше.
За Ямбол най-силно се изяви В.Река. Той постигна „дабъл-дабълс” от 19 точки и 15 борби, но повечето от тях бяха направени, когато мача бе решен. Другият украинец в нашите редици К.Скуматов имаше слаб процента стрелба от игра. Кирило вкара само в пет от 16-те си стрелби от игра, но успя да овладее рекордните си за сезона 6 борби в нападение. М.Дурчев ни показа добрата си стрелба за три точки и успя и в четирите си опита от тази дистанция. П.Маринов отново загатна за големият си потенциал и на моменти ни го демонстрира.
За Левски отново както и в последният мач между двата отбора най-силно се изяви В.Веселинов. Крилото бе най-резултатния играч в мача със своите 23 точки. Отлично включване от пейката направи Р.Престън. Той хвана десет борби. Един от лидерите на домакините С.Славейков вкара осем от 9-те си опита за стрелба за две точки и приключи мача с 16 точки и 8 борби. Младокът Х.Загарие е другият „син” баскетболист с двуцифрен точков актив. Младежкият ни национал вкара 13 точки.
В отборните статистически показатели няма кой знае колко голяма разлика в успеваемостта в стрелбата от игра. Левски имат успех в 38 от 74-те си опита (51.4), а Ямбол в 30 от 60 (50 %). Прави впечатление обаче, че победителите са направили 14 атаки повече от нас. Това се дължи на многото грешки, които за пореден път правим в един мач. Срещу само 11 за Левски нашите момчета имат 24. За добрият мач, който са изиграли левскарите е показателно, че те имат повече отнети топки (19) и асистенции (19) от колкото грешки. Това винаги е атестат за добри отборни действия и защита. За втори пореден мач допускаме да ни вземат 20 борби в нападение, което никак не говори добре за нашата концентрация и защитни действия. Отборната ефективност на победителите е чувствително по-висока от нашата. Те имат отборен индекс от +108, срещу +73 за Ямбол. Ако не беше много лошата им стрелна от линията за изпълнение на наказателни удари – 8-20 (40.0 %) щяхме да загубим мача още по убедително.