рефери: З.Караниолов, А.Чобанов, И.Маринов
EFF: +29
П.МАРИНОВ

всички резюмета сезон 2007-08

БЯХМЕ ПО-ДОБРИ. ЗАГУБИХМЕ.

В последният си мач като гост за редовния сезон баскетболистите на Ямбол загубиха драматично в залата на Черно море. В един много резултатен мач нашите момчета докараха двубоя до продължения след като пет секунди преди края след кош на М.Хорозов изравниха за 93-93. Баскетболистите ни проявиха характер след като влязоха в последната част с 14 точки пасив (65-79). След отлични изяви на най-добрият в нашите редици П.Маринов и С.Говедаров четвъртия период завършиха при резултат 28-14. Драматично се развиха последните 25 секунди. След като треньорите на двата отбора взеха последователно по едно прекъсване Ив.Чолаков нареди на своите състезатели при две точки преднина за опонентите ни 91-93 да не правят нарушение, а да играят активно в защита с надеждата да отнемем от тях топката. Точно така и се получи. Изигралият отличен мач Т.Галоуей бе пресиран от С.Говедаров, което го принуди да пробие към нашия кош. Пасът на американецът в страни към негов съотборник бе пресечен от П.Маринов. Последва бърза контра атака, която сполучливо бе завършена от М.Хорозов. В оставащите 5 секунди Л.Белберов опита да стреля от голяма дистанция, но изстрелът му не порази целта.
Последвалите пет допълнителни минути протекоха равностойно. Благодарение най-вече на Т.Галоуей реализирал „тройка” и два пробива завършени с поднасяне на топката в коша успели с голяма доза късмет „моряците” поведоха с пет точки 101-106. П.Маринов атрактивно със „забивка” намали до 103-106. При този резултат домакините на два пъти пропуснаха да добавят точки към актива си, а от своя страна М.Дурчев и К.Скуматов заставаха зад линията за изпълнение на наказателни удари. За съжаление и двамата пропуснаха да реализират по един от изстрелите си, което не ни позволи да поведем в резултата. Седем секунди преди края при една точка за Черно море тактически фаулирахме Л.Белберов, но опитния баскетболист вкара и двата си наказателни удара. На прекъсването взет от нашия треньор бе взето единствено правилното решение да се атакува за три точки и това да го стори М.Дурчев. Точно така и се получи, но за наше съжаление стрелбата на Мартин от далечната дистанция не сполучи.
За Ямбол най-добрият си мач за сезона изигра П.Маринов. Младокът реализира рекордните си 24 точки , добави 6 борби и 3 отнети топки. Вкара също така върховите си за един мач 3 „тройки”. Всичко това за 37 минути в игра, за които постигна най-високият си индекс на ефективност от +29. Най-резултатен играч в мача се превърна С.Говедаров. Той също постави личен рекорд за сезона от 31 точки. Станислав успя в 11 от опитите си за стрелба за две точки – също върхови за сезона. Това той направи от 19 опита – най-много от както играе за Ямбол. Вторият си „дабъл-дабълс” за сезона направи М.Хорозов. „Тежкото крило” направи отличен мач, след като реализира 16 точки и овладя върховите си в мачове от това първенство 12 борби. Четвъртият ни играч с двуцифрен точков актив в този мач е К.Скуматов. Украинецът вкара 23 точки и за пети път през тази кампания удари 2 „чадъра” в един мач. С.Чолаков не отбеляза нито една точка, но с изявите си бе полезен за отбора. Стойо изравни най-високото си постижение от 6 борби в защита.
За победителите най-резултатен и най-добър в мач с индекс от +32 стана Т.Галуей. Американецът вкара 30 точки, някои от тях твърде решителни за успеха на отбора си. Другите двама чужденци в редиците на варненци също бяха на ниво. Б.Шелдън завърши с актив от 20 точки, а центърът А.Витас с 18 точки и 9 борби. Най-резултатният играч през сезона за Черно море С.Ценов се отчете с 18 точки.
Баскетболистите на Ямбол изиграха най-силният си мач като гости. За това говори факта, че отборната ни ефективност е +120. Тя е с 15 пункта по-висока от тази на опонента ни (+105), което означава, че сме ги надиграли, но въпреки това победата не бе на наша страна.
Ямбол има по-висока успеваемост в стрелбата от игра. Успели сме в 40 от 74-те си опита или 54.1 %. За две точки сме вкарали 36 коша, с което подобряваме най-доброто си постижение от 34 коша срещу Сливен. Това сме го направили също от рекордните 56 опита. Варна имат 46.7 % успех в стрелбата от игра. Те са вкарали 42 стрелби от впечатляващите 90 опита. Нашите баскетболисти убедително водят и в овладените борби под коша. Имаме 44 борби срещу 35 за опонента ни. Направили сме и 4 асистенции повече – 14 на 10. Основната причина за загубата ни е направените 26 грешки срещу 19 за Черно море.