EFF: +33
Б.М'КОВИЧ

всички резюмета сезон 2007-08

ЯМБОЛ ИЗПЪРЗАЛЯ "СКИОРИТЕ"

Ямбол победи на Диана Арена прекият си конкурент за седмото място в крайното класиране на редовния сезон Р.спортист с 97-91. Този успех запазва големи шансовете ни да избегнем Лукойл Академик в четвъртфиналната плейофна серия. Всъщност това е целта, която трябва да постигнем в оставащите три мача до края на редовния сезон.
Двубоят срещу Р.спортист започна добре за ямболските баскетболисти. Те поведоха с 6-0 , като успяха да отбележат кош в първите си три атаки. Последваха обаче десет безответни точки за гостите, което ясно ни даде да се разбере, че мачът никак няма да е лесен за Ямбол. През първите десет минути от срещата баскетболистите от Самоков реализираха 13 от 14-те си стрелби от игра, като реализираха 34 точки. Нито един от отборите , с които сме играли през този сезон не ни е отбелязвал повече точки за един период от мача. Освен на големия „вървеж” на тима гост тяхната високата успеваемост се дължи и на изключително слабата ни игра в защита позволяваща на отличните стрелци на опонентите ни да стрелят необезпокоявано от далечно разстояние. Самоковци реализираха всичките си три стрелби за три точки, докато нашите играчи пропуснаха пък всичките си седем опита от тази дистанция. Логично резултатът след първите десет минути бе в полза на гостите и то при внушителната преднина от 15 точки – 19-34.
За наша радост втората част бе успешна за нас. В нея реализирахме цели 31 точки срещу 20 за Р.спортист и на полувремето се оттеглихме само с четири точки пасив при резултата 50-54. Петдесетте точки в коша на съперниците са най-голямата резултатност постигана от отбора ни за първото полувреме до сега в първенството.
Третата част на мача започна равностойно с размяна на кошове. В 24-та минута Ямбол успя да поведе в резултата за първи път след 22 минути игра с 59-58. Важни кошове на В.Река, С.Говедаров и доброто включване от пейката на М.Раднев доведе преднината ни до пет точки в края на третия период – 74-69.
Началото на последните десет минути на този интригуващ двубой бяха за нашите момчета. Те поведоха с 80-72, но основният ни плеймейкър С.Говедаров бе принуден да напусне игралното поле поради временно неразположение. Това наруши игровият ни ритъм, а благодарение на вездесъщият в този мач Б.Миркович гостите се върнаха в играта. С „тройка” на сърбина, негова пета в срещата Р.спортист изравни резултата при 90-90. До края оставаха минута и 22 секунди и по всичко личеше, че зрителите на Диана Арена ще бъдат свидетели на поредния баскетболен трилър сътворен от ямболските баскетболисти на домашна сцена. За наша радост той завърши щастливо за нас след като избухна таланта на М.Хорозов. Първо той даде прекрасно завършващо подаване към съименника си Раднев, после след чудесен пас на С.Говедаров завърши атаката ни атрактивно със забивка в лицето на противников състезател. Четири точковата ни преднина (94-90) 27 секунди преди края бе достатъчна за да вземем победата. При този резултат най-резултатният играч в мача Б.Миркович пропусна стрелба и един наказателен удар, а В.Река бе точен на два пъти от линията за изпълнение на фалове.
За победителите шестият си „дабъл-дабълс” за сезона направи В.Река. Той влезе от пейката, но това не му попречи да стане най-полезния наш играч в мача с коефициент на ефективност от +28. Центърът ни реализира 18 точки и хвана върховите за домакински мач на Ямбол 14 борби. С.Говедаров бе най-резултатния наш играч. Той вкара 23 точки и даде 7 също рекордни за сезона в домакински мач 7 асистенции. Други двама наши баскетболисти завършиха с двуцифрен точков актив. Това сториха М.Хорозов с 15 точки и М.Дурчев с 18. С.Чолаков бе много полезен с изявите си. Гардът ни вкара решителни точки за Ямбол. Той добави към актива си негови върхови за сезона 5 асистенции и 3 отнети топки.
За гостите от Самоков отличен мач изигра Б.Миркович. Сърбинът реализира върховите си за сезона 36 точки от тях 5 „тройки”. Направи също така 5 асистенции и 6 отнети топки. Индексът му от +33 го направи играч на 29-я кръг. Добре му пригласяше С.Мартинес. Баскетболистът от Хаити реализира 24 точки и „сграбчи” 9 борби. М.Голубович добави 14 точки към актива на гостите.
В отборните показатели Ямбол има по-добър процент успеваемост в стрелбата от игра. Нашите успяха в 36 от 68-те си опита или в 52.9 % от тях. Р.спортист има успех в 30 от 59-те си стрелби (50.8 %). Гостите имат 50 % от „тройката” (10-20). Нашите имат осезателно превъзходство в борбата под коша. Овладели сме 38 борби с 13 повече от опонента си. Изравних ме и върховото си постижение от 20 асистенции в един мач. Самоковци имат 12 завършващи подавания.