рефери: Зл.Караниколов, Г.Иванов, В.Крушев
EFF: +33
В.РЕКА

всички резюмета сезон 2007-08

МОЖЕХМЕ И ПОВЕЧЕ СРЕЩУ ШАМПИОНА

Баскетболистите на Ямбол съвсем очаквано загубиха гостуването си на Лукойл Академик. В отсъствието на трима от лидерите на шампиона П.Антич. Т.Банев и Р.Стефанов нашите момчета бяха напълно равностойни на опонента си през първите двадесет минути от двубоя. Те завършиха само с точка преднина за домакините – 46-45. След силни изяви на американецът У.Дийн „студентите” отбелязаха цели 60 точки през второто полувреме. Това е най-големият точков актив, който сме допуснали да ни реализира противников отбор през вторите двадесет минути през сезона до сега. Тридесет и две от тях Лукойл Академик отбелязаха в последния период от мача, което е изравнено постижение от точки вкарани от опонентите ни в една част от мача.
За победителите най-добър за отбора си бе плеймейкърът У.Дийн. Американецът реализира 33 точки и подаде 8 асистенции. Индексът му на ефективност е +30. Т.Стойков добави към актива на Лукойл Академик 22 точки и хвана 6 борби. Още трима играчи на домакините завършиха с двуточков актив. Това са Н.Чанак (17 т.), Л.О'Банън (13 т.) и Ч.Костов (19 т.). От 106 точки в коша на Ямбол повече от половината – 57 точки са реализирани от „тройката”. Отборът играещ мачовете си в Правец отбеляза 19 пъти зад линията за три точки. Това се явява най-многото „тройки”, които сме допуснали да ни бъдат реализирани от противников отбор от началото на сезона. Успеваемостта на баскетболистите на Лукойл Академик от тази дистанция е също внушителна. Тези 19 „тройки” те ни вкараха от само 26 опита или 73.1 %.
За Ямбол силен мач отново в Правец направи В.Река при предишното ни гостуване на шампионите Вадим направи внушителният „дабъл-дабълс” от 31 точки и 20 борби. Сега украинският ни център бе по-скромен, но представянето му също бе на високо ниво. Той успя да реализира 23 точки и да овладее 13 борби. Вкара рекордните за него до този момент 3 „тройки”. Направи и върховите два „чадъра”. В този мач избухна таланта и на М.Дурчев. младият ни баскетболист реализира 22 точки. Той бе 6 пъти точен от „тройката”, а също така даде и рекордните си за сезона 5 асистенции. Овладя и също върховите от началото на първенството 5 борби. М.Хорозов и С.Говедаров са другите двама в нашите редици отбелязали повече от десет точки, съответно 12 и 15. Мартин взе и 8 борби.
В отборните показатели Лукойл има предимство в стрелбата от игра. Те са реализирали 40 от 77-те си опита или 51.9 %. Нашите момчета имат успеваемост от игра точно 50.0 % (36-72). В другите статистически показатели победителите ни превъзхождат само в отнетите топки. Те са „откраднали” 10 срещу само 3 топки за нас. Имат и по-малко технически грешки 12 срещу 16. В другите показатели от играта предимството е на Ямбол. Имаме значително повече борби. Ямболци са овладели 42 топки срещу 32 на опонента си. Имаме и повече завършващи подавания – 19 на 16. Направили сме и три блока срещу само един за „студентите”.