рефери: М.Механджиев, И.Манолов, Б.Алексиев
Д.МОРТЪН
А.РАДЕВ

всички резюмета сезон 2007-08

БАЛКАН НИ ПРИЗЕМИ

Баскетболистите на Ямбол не успяха да зарадват верните си привърженици и загубиха мача си на Диана Арена. Те бяха категорично надиграни от гостуващият тим на Балкан.
Двубоят започна обещаващо за нас. След три „тройки” нашите поведоха убедително с 11-5 още във втората минута. Гостите се окопитиха и в петата минута успяха да съкратят преднината ни до две точки 13-11. Ямболските баскетболисти отговориха с два коша и отново възстановиха добрата си преднина. В игра влезе А.Радев и благодарение най-вече на него Балкан успя да се оттегли на почивка между първата и втората част само на две точки от Ямбол. Успяхме да задържим преднината си до 13-та минута. Тогава последва кош на А.Радев за три точки и гостите поведоха за първи път в мача с 28-27. От тогава до края на първото полувреме те успяха на наложат своята игра и се оттеглиха на почивката с цели 15 точки преднина 32-47. Само във втората четвърт резултатът бе 10-27. За втори път през сезона нашите момчета загубиха с толкова голяма разлика една част от мача. Първият път това го направихме в Плевен в началния етап от шампионата.
За съжаление и второто полувреме не започна добра за Ямбол. Не успя да се случи очакваният от нас обрат и победителите успяха дори да увеличат преднината си до 16 точки. В началото на последната четвъртина тя достигна до двадесет точки 48-68. От този момент започнахме да играем много по-активно в защита и на три пъти свалихме разликата до десет точки. За наше съжаление няколко стрелби за три точки не успяха да влязат и така пропуснахме възможността за пълен обрат. Все пак разликата в резултата успя да падне под психологическите десет точки, но това стана твърде късно, едва тридесет секунди преди края 71-78. Последваха поредица от нарушение, които доведоха резултата до крайното 73-80.
За Ямбол добри думи заслужава единствено младока П.Маринов. Той вкара рекордните за сезона 13 точки и бе в игра най-много от своите съотборници 35 минути. И Другите ни двама играчи влезли от пейката направиха двуцифрен точков актив. Най-резултатен за Ямбол стана В.Река с 16 точки. И.Марчев добави 10. Най-слабият си мач от началото на сезона изигра С.Говедаров. Той вкара едва девет точки, много под неговите средни до сега. В четвърти пореден мач направи и много технически грешки. К.Скуматов завърши с десет точки, но требваше да е по-активен под коша, където е най-слабото място на Балкан. М.Дурчев започна вихрено с „тройка” и няколко асистенции, но възможностите му са много по-големи.
За победителите много силно в мача се включи бившият ни играч А.Радев. За 21 минути игра той вкара 12 точки и улови 8 борби. Неговата ефективността от +19 е най-високата в мача. Толкова има и Д.Мортън. Американецът реализира 14 точки и „сграбчи” 9 борби – най-много в мача. Другият от лидерите на Балкан И.Лилов се представи посредствено. Той вкара едва 8 точки, а ефективността му е много под неговата средна за сезона +6.
В отборните показатели логично победителите имат по-висока успеваемост в стрелбата от игра. Баскетболистите от Ботевград са успели в 28 от 53-те си стрелби (52.8 %). Тези от Ямбол имат 46.4 % успеваемост (26-56). Ботевградчани заставаха зад линията за изпълнение на наказателни удари 25 пъти. От тях отбелязаха 18 удара срещу 13 за нас. Превъзходството на Балкан е много осезаемо в борбата под коша. Те са овладели 30 борби срещу 22 за Ямбол. Това е вторият най-нисък резултата за нашия отбор. В другите статистически показатели има относително равенство. Отборната ефективност пък красноречиво говори за напълно заслужената победа на гостуващият тим, която в интерес на истината можеше да бъде и много по-изразителна.