рефери: Д.Гологанов, Г.Иванов, И.Маринов
EFF: +22
С.ЦЕНОВ

всички резюмета сезон 2007-08

ЯМБОЛ ПРЕВЪЗПИТА "МОРЯЦИТЕ"

Поредният си силен домакински мач изиграха баскетболистите на Ямбол. На Диана Арена те надиграха качественият отбор на Черно море.
С най-голям принос за нашата победа бе К.Скуматов. Украинецът направи „дабъл-дабълс” след като реализира 18 точки и хвана 15 борби от тях рекордните за него 11 в защита. Индексът му на ефективност от +28 го направи MVP в мача. Най-резултатен в ямболския тим бе М.Хорозов. Неговият дял за Ямбол е 22 точки, 6 борби и 2 откраднати топки. Мартин се превръща в най-добре играещият наш играч през февруари и по всяка вероятност ще заслужи званието играч на месеца. Шестнадесет точки за победата ни направи М.Дурчев от тях 4 „тройки”. Ако той добави по-голяма увереност в действията си със сигурност ще се превърне в отличен баскетболист. Отличително включване от пейката направи младока П.Маринов. В решителни моменти ямболеца мушна две „тройки” и даде заявка за още по-успешни изяви за Ямбол. Възпитаникът на Тигър-Ямбол реализира върховите в професионалния баскетбол 10 точки и добави също върховите 7 борби. Героите от предишния мач с ЦСКА С.Говедаров и С.Чолаков не бяха на познатата си висота. Това особено се отнася за плеймейкърът ни, който направи 9 грешки в мача, но ги компенсира донякъде със седем асистенции. Станислав заслужава похвала обаче, защото играе с контузия в глезена вече четвърти мач, което няма как да не му се отразява на изявите.
За гостите от Варна най-резултатен бе американецът Б.Шелдън. Той вкара 24 точки, но при нисък процент стрелба от игра 40 %(8-20). С.Ценов (20 т., 7 борби) и А.Витас (14 т., 13 борби) държаха отбора си в мача и имаха най-голям дял за успешните минути на Черно море. Разочароващо за тях се представи ветеранът Л.Белберов, който завърши само с 5 точки.
Първото полувреме от срещата бе изключително резултатно. Двата отбора си отбелязаха общо 99 точки. От тях Ямбол реализира рекордните през сезона 49 точки за първите двадесет минути игра.
В отборните показатели Ямбол чувствително превъзхожда опонента си в стрелбата от игра. Играчите на ямболския отбор имат успех в 35 от 66-те си стрелби (53 %). Успеваемостта на варненци е 39.5 % (32-81). Черно море вкара само три от 21 опита за стрелба от игра в последната четвърт и нито една от девет стрелби за три точки. Впечатляваща е разликата в борбите под коша. В един от най-силните ни компоненти на играта имаме рекордните за сезона 49 отборни овладявания срещу само 31 за гостите. Превъзхождаме и в асистенциите – 17 на 9. Ако не бяха 22-те ни технически грешки срещу 9 за Варна победата ни щеше да е много убедителна. За това говори и отборната ефективност. За Ямбол тя е +109, срещу +75 за противника.