рефери: З.Караниколов,В.Цеков, О.Николов
EFF: +18
С.ТОПЧОВ

всички резюмета сезон 2007-08

ДРАМА НА ДИАНА АРЕНА

Ямбол спечели шестата си победа за сезона. В изключително драматичен мач нашите момчета надиграха стойностния отбор на Спартак – Плевен с 75-73. Решителният кош 12.9 секунди преди края вкара К.Скуматов. Украинецът прояви мъжество след като в процеса на срещата получи нараняване на своето око, но въпреки това влезе в игра и отбеляза победния кош. Кирило завърши с 13 точки и 5 борби. Преди него обаче друг негов съотборник вкара за 73-72. Заменилият контузения Д.Коешинов в стартовата петица млад ямболски баскетболист С.Чолаков отбеляза „тройка” 50 секунди преди края и ни върна надеждите за победа. Стойо се справи отлично със задълженията си. Той постигна най-високият си индекс на ефективност в един мач от началото на сезона +12. Престоя на игрището също рекордните 38 минути. Преди да поведем в резултата в края на мача се получи рядко срещана ситуация в един баскетболен двубой. При резултат 72-70 в полза на плевенчани М.Хорозов (7 борби) направи своето пето лично нарушение срещу играча на гостите Т.Тодоров. Тъй като това беше петото отборно нарушение центърът на гостите трябваше да застане зад линия да изпълни два наказателни удара. Вместо него обаче там застана един от най-точните изпълнители на подобен вид стрелба в лигата Х.Димитров. Лидерът на Плевен вкара първия си изстрел. Тогава от скамейката на Ямбол обърнаха внимание на съдиите, че не Хриси , а Тодоров трябва да е изпълнителя. След кратко обсъждане на казуса реферите взеха единственото правилно решение. Отмениха реализираният кош и поради неспортменското поведение на гостите отсъдиха топка в наша полза. Това съдийско решение трябва да се адмирира и да покаже на всички, че джентълменството е задължително за академична игра като баскетбола.
След споменатата „тройка” на С.Чолаков чрез Т.Тодоров (12 точки, 7 борби) Спартак отново можеше да излезе на пред в резултата, но плевенчанинът вкара само един от двата си опита от линията. След това последва победната наша атака, която реши мача. Играчите на треньора Д.Великов имаха последната атака, но със сирената за край на мача техният плеймейкър В.Йоич (13 точки, 6 борби) пропусна.
Водещ реализатор в мача и негов MVP стана В.Река. След като постигна вторият си „дабъл-дабълс” в първенството от 26 точки и 12 борби той събра индекс от +28. По този начин украинецът в четвърти пореден мач се превръща в най-добре представилият се наш играч. Специално внимание трябва да се отдаде и на играта на И.Марчев. Той не отбеляза точки, но се справи много добре в играта под коша. Успя да овладее рекордни за кариерата си за Ямбол 8 борби. Също така направи 2 асистенции и отне две топки. Не допусна нито една техническа грешка и това само за 17 минути. М.Дурчев отбеляза 11 точки, но стрелбата му за три точки този път не спореше. Капитанът в този мач С.Говедаров бе под своите средни статистически показатели, но негова „тройка” в края даде самочувствие на съотборниците му, че могат да вземат мача. В този мач Станислав добави към общият си актив игрово време за ямболския отбор още 35 минути. По този начин той вече има 4349 минути за Ямбол, което го прави играча с най-голямо присъствие на терена за нас от всички играли за отбора ни в последните осем сезона. Плеймейкърът ни изпревари Д.Хорозов, които има 4319 игрови минути. Говедаров хвана и 600-та си борба в кариерата за Ямбол (200 в нападение, 400 в защита).
За гостите от Плевен най-добре се представи техния център С.Топчов. Той отбеляза 16 точки. Взе и 5 борби. 15 точки добави и И.Станков, но стрелбата му зад линията за три точки бе слаба – 2-12. Невъзстановен от контузия в глезена бе Х.Димитров. Той не започна мача и влезе в игра чак през второто полувреме. Бе на терена само 17 минути и реализира 3 точки – всичките от наказателната линия.
В отборните показатели превъзходството на Ямбол в борбата под коша е впечатляваща. Овладели сме десет борби повече – 39 на 29. От тези 39 борби 33 са в защита. Това е и рекордно постижение за отбора ни от началото на сезона. Имаме превъзходство и в отборните асистенции и отнети топки. Стрелбата от игра и на двата отбора е твърде ниска. Победителите са успели в 42.9 % от стрелбите си от игра (27-63), а спартаклии в 38.1 % (24-63). Отборната ефективност е убедително в наша полза. Имаме индекс от +85, а гостите ни +59. Това говори, че категорично сме надиграли опонента си и , че победата ни би трябвало да е по убедителна.