рефери: Д.Гологанов, И.Манолов, И.Маринов
EFF: +24
К.С'МАТОВ

всички резюмета сезон 2007-08

СЛЕД ТОЛКОВА ГРЕШКИ НЯМА ПОБЕДА

Ямбол загуби мача си от Р.спортист с 71-75. Въпреки това отборът ни попадна между най-добрите осем, които ще продължат надпреварата в шампионата в отделна група. Макар и минимална тази загуба ни отреди осмото място в края на първата фаза.
Първата част от този мач протече на пълно равностойно с честа смяна на водачеството. Така премина и целия двубой. За това говорят и фактите. Осемнадесет пъти се сменяше лидерството в него. Десет пъти беше и изравняван резултата. Нито един от двата отбора не успя да се отдалечи от другия в резултата повече от 7 точки. Това сториха домакините в края на мача. С две бързи „тройки” на В.Река (12 точки, 5 борби) и една на С.Чолаков (6 точки, 5 борби) успяхме да намалим тази разлика само до три точки – 70-73. Този резултата се запази буквално до последните секунди на мача. Нашите имаха шанс не само да изравнят, но и дори да поведат и да спечелият, но две открити стрелби зад линията за три точки на Д.Коешинов не поразиха целта. За съжаление нашият капитан изигра мача доста под своето ниво. Той не отбеляза нито една точка и завърши с отрицателна ефективност. Още един наш играч бе далече от своите статистически показатели. Израстващият от мач на мач М.Дурчев този път не бе на висота и не успя и в трите си стрелби от игра. Бе твърде пасивен и завърши срещата само с една точка.
Ямбол го настигна голям проблем след като благодарение и на съдийските отсъждания плеймейкърът ни С.Говедаров (13 точки, 4 асистенции) бързо натрупа лични нарушения и седна на скамейката. След неговото напускане самоковци заиграха много активно в защита и ни отнеха на няколко пъти топката. В този статистически показател се отличиха Б.Миркович и А.Груев (10 точки) отнели по 5 топки. Именно в този трети период от мача Р.спортист стопи натрупаната от нас преднина в края на първото полувреме. В последните 4 минути на втората част не позволихме съперника да отбележи кош, а ние отбелязах ме 10 точки. За сравнително доброто ни представяне в мача допринесоха много играчите ни в подкошието. М.Хорозов (13 точки, 7 борби), В.Река и К.Скуматов (26 точки, 8 борби) бяха на обичайната висота, но с изключение на С.Говедаров не срещнаха голяма подкрепа от останалите си съотборници. Скуматов за първи път през сезона не започна в стартовата петица, но с изявите си се превърна в най-добре представилият се наш играч в мача. MVP в него стана играча на победилия отбор Б.Миркович с ефективност от +28. Сръбският гард реализира 26 точки и подаде 4 асистенции.
В отборните показатели имаме голямо предимство в борбата под коша. Нашите играчи са овладели 36 топки, а Р.спортист 25. Превъзхождаме противника и по броя на асистенциите – 13 на 9. Имаме и чувствително по добра стрелба от игра. Отбелязали сме 25 от 49-те си опита за стрелба (51.0 %). Успеваемоста на самоковци е 44.1 % (26-59). След всичко това се питаме как сме загубили този мач. Отговорът е в направените от Ямбол цели 25 технически грешки – втори по стойност негативен резултата за сезона за нашия отбор. Само в мача ни от деветия кръг срещу Спартак сме допуснали повече грешки – 26. От там идва голямата разлика в отнетите топки. Опонентите ни са „откраднали” 14 топки, а ние само 6. За съжаление големия брак в действията на играчите ни за сетен път ни лишава от заслужена победа. В пълна сила си проличава липсата на типичен плеймейкър, който да контролира нашата игра. Изявите само на С.Говедаров не са достатъчни за това.