рефери: В.Атанасов, А.Чобанов, Б.Алексиев
EFF: +14
Д.ГЕОРГИЕВ

всички резюмета сезон 2007-08

РЕКОРДНА ПОБЕДА НАД СЛИВЕН

Ямбол изигра най-силният си мач за сезона и категорично надигра гостите от Сливен. Победата с разлика от 41 точки (108-67) е най-голямата, с която надиграваме противников отбор от началото на първенството.
Интригата на двубоя свърши още в 5-та минута. Домакините поведоха с 17-4 и само веднъж в мача допуснаха опонентите им да свалят разликата под 10 точки. През първата част сливенци отбелязаха едва 10 точки (21-10), което е и най-малкия точков актив за една четвърт на отбор, с който сме игра през сезона. Ямболци постигнаха и други рекордни постижение в този мач. За най-много отбелязани точки в един мач – 108. За най-много отбелязани точки само за една част – 33 (33-20). За най-малко отбелязани точки от противника до полувремето – 28 точки (45-28). Сливен ни реализираха и 67 точки, толкова колкото вкараха и в първият ни мач в града под „сините камъни”. 67 са и точките, които най-малко сме получавали от наш съперник. Отборната ни ефективност от +131 е най-високата от началото на сезона. Само в предсезонният ни мач с Черно море сме постигали индекс по-висок от +100 (+119). Ямбол постигна абсолютен рекорд за последните осем сезона за най-много отбелязани точки през второто полувреме – 63 (63-39).
Също така двама от играчите на Ямбол подобриха някои от личните си постижения. Продължаващият отличните си изяви от края на миналата година М.Хорозов реализира рекордните в кариерата си за нас 24 точки. Той успя в 9 от опита за стрелба за две точки, които също са върхови за него. Реализира ги от 13-те си опита за стрелба, което пък се явява негово изравнено постижение. Ефективността му от +27 е най-висока в кампанията до сега. MVP в мача обаче стана В.Река. Само за по-малко от 17 минути украинецът отбеляза 22 рекордни за него точки, овладя 8 борби в защита, също рекордни и завърши срещата с ефективност от +30. Само неговият сънародник К.Скуматов има повече от +30 през сезона (+39 в Плевен). В този мач К.Скуматов направи третият си „дабъл-дабълс” след като постигна 14 точки и 11 борби. На ниво бе играта и на М.Дурчев, който вкара 15 точки (3/6 от „тройката) и изравни постижението си за асистенции в един мач, след като подаде 4 завършващи паса. Добре се включиха в игра и младоците М.Раднев и М.Илиев. Последния вкара и трите си опита за стрелба от игра и приключи с индекс от +12, който за дебютант е впечатляващ.
В отборните показатели логично превъзходството ни във всичките важни статистически показатели е огромно. В стрелбата от игра сме успели в 59.7 % ! от опитите си (43-72), а Сливен само в 38.1 % (24/63). За две точки Ямбол има 68 % успеваемост. Реализирали сме рекордните за сезона 34 опита от тази дистанция от също върховите 50 опита. От трапеца сме вкарали 56 точки срещу само 18 за противниците. Категорично е и превъзходството ни в борбата под коша. Овладели сме отново рекордните 39 борби , а гостите 24. Направихме рекордните през сезона 20 асистенции срещу само две за Сливен. Само при отнетите топки опонента ни превъзхождат – 5 на 8.
Убедителната победа не трябва да ни заблуждава, защото е постигната срещу отбор, направил най-слабото си представяне от всички отбори гостували ни до сега на Диана Арена с отборен индекс от +41.