EFF: +18
М.ХОРОЗОВ

всички резюмета сезон 2007-08

НА ЕДИН ИЗСТРЕЛ ОТ ПОБЕДАТА

Баскетболистите на Ямбол загубиха от Балкан в Ботевград мач, който спокойно можеха да спечелят и то с разлика. За това говори факта, че отборната ни ефективност от +71 е по висока от тази на победителите, която е +65. Много рядко се случва това и говори, че мача е загубен благодарение на много груби технически и тактически грешки. Тази максима се потвърждава от направените 6 технически грешки и шестте неуспешни опита за стрелба от игра в последните пет минути от двубоя. При резултат 74-68 нашите не успяха да отбележат нито един кош до края и загубиха драматично. Балкан поведоха в резултата едва за втори път три минути преди края с 75-74. Това се оказа и крайният резултат след като двата отбора пропуснаха всичките си стрелби в последните три минути. Ямбол имаше шанс да спечели, но първо В.Река пропусна осем секунди преди сирената, а след него и К.Скуматов , след като овладя борбата в нападение не успя да се разпише в коша на домакините. А мачът започна по един толкова превъзходен начин за ямболския отбор. След като Балкан поведе с 3-2 в първата минута нашите взеха нещата в свои ръце и след тринадесет безответни точки поведохме с 15-3 в шестата минута. Въпреки, че домакините се поокопитиха не позволихме те да ни настигнат и първата част завърши при резултат 18-10 за нас. Бяха изминали едва 90 секунди от втората четвърт, а Балкан бе на само една точка зад нас – 18-19. Играчите ни обаче вкараха три „тройки” чрез М.Дурчев (12 т., 4/5 за три точки), Д.Коешинов (8 т.) и В.Река и разликата в резултата отново се покачи до 40-28. Силният ни период се дължи и на доброто включване от пейката на В.Река. Украинецът отбеляза рекордните си за сезона 17 точки от тях две „тройки”. Отлично му пригласяше най-добрият в редиците ни М.Хорозов (16 т.). Мартин бе точен и в десетте си опита от линията и за трети път в кариерата си за Ямбол отбеляза десет наказателни удара. Много активен на игрището бе С.Говедаров. Той отбеляза 17 точки от рекордните му за сезона 12 опита за стрелба за две точки. Станислав обаче направи и цели шест грешки, две от тях (крачки и грешен пас) в споменатите последни пет минути, през които загубихме спечелен мач. В минутите, в които титулярният ни плеймейкър беше извън игрището поради натрупани лични нарушение се разбра, че Д.Коешинов не може да се справи успешно с неговите функции и лесно загуби две топки. Това ни навява на мисълта, че трябва да подсилим състава си с типичен играч на позиция 1, защото нито Коешинов, нито Говедаров са играчи за този пост, а В.Живкович е още незрял за тази отговорност. Във втори пореден мач изключително слабо игра К.Скуматов. Той отново престоя на скамейката дълго време поради ранното натрупване на лични нарушения и успя само в един от 9-те си опита за стрелба. Украинецът можеше и да смекчи упреците към себе си, но не успя в последният си опит да донесе победата на наш адрес.
За Балкан най-полезен с изявите си беше бившият ни играч А.Радев. Той отбеляза 16 точки и овладя 8 борби. В този мач много под средните си статистически показатели остана Д.Мортън. Нашите се справиха с него и той отбеляза две точки, като игра само 23 минути. Другият им лидер И.Лилов също се представи под обичайното си ниво. Той отбеляза 17 точки, но ефективността му е +10.
В отборните показатели Ямбол категорично превъзхожда в стрелбата от игра. Отбелязахме 23 от 50-те си опита за стрелба (46.0 %), като от „тройката” процентът ни е впечатляващ 47.1 % (8-17). Домакините имат само 40.9 % (27-66) от игра и много слаба стрелба от линията – 59.1 % (13-22), докато нашият е отличен 87.0 % (20-23). В другите статистически показатели има относително равенство с изключение на направените грешки. Балкан имат 11, а ние 19 – 6 в последните пет минути. Това е и основната причина да загубим спечелен мач.
Жалко, защото не за първи път през сезона губим от отбор, който по нищо не ни превъзхожда. Остава ни да си пожелаем новата 2008 година да ни донесе повече радости и късмет под баскетболните кошове.