рефери: З.Караниколов, М.Субашиев, Н.Петков
М.ХОРОЗОВ
С.Г'ДАРОВ

всички резюмета сезон 2007-08

БОРБАТА ПОД КОША НИ ПРОВАЛИ

Ямбол загуби мачът си от 12-я кръг на Държавното първенство на негостоприемният за нас терен на зала „Хр.Борисов” във Варна. Двубоят обаче започна по един чудесен начина за ямболските баскетболисти. Те поведоха в резултата с 23-12 – най-голямата разлика за нас в мача. След това допуснахме варненци да се върнат в мача. Все пак първата част завърши в наша полза – 26-20. Нещата се развиваха благоприятно за ямболския отбор до средата на втората четвърт. Тогава настъпи необоснован срив в играта ни и домакините поведоха чувствително в резултата. Все пак на полувремето се оттеглихме с пасив от седем точки – 38-45, което ни даваше някакви надежди за победа. За съжаление първите минути на второто полувреме не се разви по наш вкус. Черно море успя да поведе с чувствителните 21 точки. Силите ни достигнаха до това да намалим разликата в резултата и да загубим с десет точки. Отбелязаните от нас 81 точки са доста над средните ни показател до този момент от 70.5 точки, но и реализираните от противника точки надвишават средният ни показател. Това се дължеше най-вече на изключително слабата ни борба за отскочилите от коша топки. Варненци овладяха 46 срещу само 23 за Ямбол. Тази голяма разлика не може да не окаже съществено влияние на развитието на мача. Победителите успяха да вземат и цели 18 борби в нападение, от които последва „втори шанс” за атака на нашия кош. За слабата ни борба говори факта, че най-добрият ни резултат по този статистически показател на играч от нашия отбор е 4 борби. За сметка на слабата ни игра в подкошието, успеваемостта ни в стрелбата за две точки се оказа много добра. От тази дистанция успяхме в 63.6 % от опитите си. Вкарани те от нас 28 стрелби за две точки са най-многото в един мач от началото на сезона. Същото се отнася и за 44 те ни опита за две точки. Този път силната ни страна да бележем много от „тройката” не се прояви. Отбелязахме от тази дистанция едва 5 пъти от 19 опита. Това е успеваемост от 26.3 %, което е твърде малко. Продължаваме да играем много комбинативно. За това говори факта, че сме направили 15 асистенции срещу 8 за опонентите ни. Направели сме и малко грешки – 11, което е също по-малко от съперника ни, които имат 16.. Този път сме отнели и повече топки от Черно море – 11 на 10. Отборният ни индекс на ефективност е +81 – втори по стойност в изиграните от нас мачове до сега. Той е толкова, колкото и в победният ни мач срещу ЦСКА в София, но този път шанса не беше с нас. От всичко споменато до тук, основната причина за нашата загуба е поведението ни при борбата под кошовете.
Най-добре представилите се играч за Ямбол в този мач са С.Говедаров и М.Хорозов. И двамата имат индекс от +17. Плеймейкърът ни отбеляза рекордните за него през сезона 21 точки. Мартин се отчете с 12 точки и 4 борби и добра успеваемост в стрелбата от игра 6 успешни от 8 опита. Още други четирима ямболски баскетболисти имат индекс повече от +10. Продължава доброто представяне на М.Дурчев (13 т.). Този път той реализира само една „тройка”, но имаше съществен принос за играта ни. Двамата ни чужденци К.Скуматов (12 т.) и В.Река (14 т.) не успяха да се справят с тяхното основно задължение – борбата под коша. Останаха и под средните си статистически показатели в този мач. Д.Коешинов направи върховите за сезона 7 асистенции, но не беше особено активен в атака. Той обстрелва противниковият кош едва три пъти.
За Черно море всички техни ключови играчи бяха на ниво. А.Витас (15 т., 12 б.) и младият Н.Костов (11 т., 9 б.) станаха господари под коша и са с главна заслуга за победата на отбора си. Лидерът им С.Ценов също бе на висота. Отбеляза 17 точки и взе 8 борби. MVP на мача обаче стана „атакуващият гард” Б.Боев с индекс на ефективност от +24. Богдан отбеляза 23 точки – най-много от всички на полето и успя във всичките си 5 опита за стрелба за две точки и в седемте си опита от линията.
В обобщение, мача който изиграха ямболските баскетболисти не беше лош, напротив, но играта ни на приливи и отливи особено в края на втората част и в началото на третата и слабата ни борба в подкошието ни лиши от по-успешно представяне в мача.