рефери: Д.Гологанов, В.Мутафов, А.Янкулов
EFF: +21
П.НОЙКОВ

всички резюмета сезон 2007-08

УБЕДИТЕЛНА ПОБЕДА В НАЙ-ДОБРИЯТ НИ МАЧ ЗА СЕЗОНА

Баскетболистите на Ямбол постигнаха най-голямата си победа от началото на сезона. Те надиграха гостуващият отбор на Дунав с 92-70. Русенци са наши основни конкуренти за влизане между първите осем тима в първенството и убедителната ни победа с повече от 14 точки над тях ни дава огромно предимство.
Мачът започна напълно равностойно. През първите десет минути се играеше кош за кош. Резултатът пет пъти бе изравняван. Лидерството в него се смени единадесет пъти. Не бяха изминали и двадесет секунди от началото на двубоя, когато К.Скуматов (11 т., 7 борби) направи своето второ лично нарушение. След още четири минути вече „висеше” с три и И.Чолаков се принуди да го замени с неговия сънародник В.Река. Новото ни попълнение направи един доста успешен дебют. За 26 минути отбеляза 11 точки и хвана 8 борби. В защита оказа голяма съпротива на бившият наш играч Н.Тмушич (14 т., 13 борби) и го принуди често да греши. Вадим се оказа чудесен отборен играч. Направи 3 асистенции и отне две топки. Радващо е, че изявите му бяха приети по най-добрият начин от разбиращата баскетболната игра ямболска публика и дадоха надежда за още по-добро негово представяне в бъдеще.
Преломни в мача се оказаха първите минути на втората част. Благодарение на изявите на М.Дурчев (14 т., 4 асистенции – върхови за сезона) показал за пореден път точната си стрелба от разстояние – 4 „тройки” и С.Говедаров, който изравни рекорда си за сезона по резултатност – 19 точки, успяхме да поведем в резултата с 41-30. Станислав вкара и рекордните за сезона 3 „тройки”, а отборно Ямбол успя в 13 от 28-те си опита за стрелба от далечно разстояние – 46.4 %. MVP обаче на мача стана М.Хорозов. Той направи най-силният си мач от началото на сзона и постигна ефективност от +19. Вкара рекордните си от началото на първенството 20 точки и се доближи само до отри от върховото си постижение. Хвана и 5 борби в нападение, което е изравнено върхово постижение. Беше изключително активен в нападение след като направи 13 опита за стрелба за две точки – най-много откакто играе за Ямбол. Добрите изяви на всички наши играчи доведоха до това да се оттеглим на почивка с десет точки преднина – 47-37 – най-голямата разлика в резултата, които сме постигали до полувремето. Надеждната ни преднина се дължи на резултатната за нас втора част в която отбелязахме 30 точки, които се оказват върхови за нас в една част.
През третата част на мача Дунав се опита да скъси преднината ни и на моменти изглеждаше, че има сили да се върни в мача. Те успяха да вземат частта с 20-17 благодарение най-вече на П.Нойков (23 точки, 7 борби) и се доближиха до нас на седем точки преди началото на четвъртия период – 64-57. Надеждите на гостите за нещо повече обаче бързо се изпариха още в началото на последните десет минути от двубоя. За шест минути те не успяха да отбележат кош, а ямболските баскетболисти им реализираха 21 безответни точки. Резултатът набъбна на 83-57 – най-голямата разлика в мача и всичко беше ясно. До края на двубоя нашите продължиха да играят концентрирано и успяха да победят опонента си с повече от четиринадесет точки, каквато беше и целта им. Само в четвъртата част резултатът е 28-13. Разликата от 15 точки е изравнено постижение за най-голяма разлика за нас в една част.
Ямбол направи най-силният си мач от началото на сезона. 92-те точки в коша на Дунав са върхови за сезона. 47-те и 45-те точки съответно отбелязани за първото и второто полувреме също са върхови от началото на шампионата
В отборните показатели превъзхождане противниците си в стрелбата от игра. Отбелязали сме 35 от 70-те си опита за стрелба (50 %), а русенци са успели в 25 от 60-те си стрелби (41.7 %). Хвана ли сме и седем борби повече от тях. Направихме и рекордните за сезона 18 асистенции срещу 8 за Дунав. Имаме обаче повече грешки от тях – 13 на 11 и по-малко отнети топки – 6 на 9. Убедителната ни победата е напълно заслужена. За това говори и отборната ефективност постигната от играчите на двата тима. Ние имаме +100 – най-голямата за сезона, а гостите +66.