EFF: +39
К.С'МАТОВ

всички резюмета сезон 2007-08

ЕДИН СКУМАТОВ НЕ СТИГА

В отсъствието на контузените ни лидери Д.Ангелов и Д.Хорозов и без украинският ни център В.Река , на когото все още не може да се издаде виза за постоянно пребиваване в страната Ямбол регистрира най-голямата си загуба за сезона. Нашите момчета загубиха мача си в Плевен от местния Спартак с 65-98.
Само през първите четири минути имаше равенство в резултата. До резултат 7:7 лидерството се смени три пъти. След това последваха четиринадесет безответни точки в нашия кош. В първата част изиграхме най-слабите десет минути в първенството от наша страна. Тях ги загубихме с цели 17 точки (12-29). Това предопредели и развоя на мача, в който не успяхме да дадем никакъв отпор на домакините. Втората част също се разви твърде негативно за нас, като тя ще се запомни с дебюта за Ямбол на Мартин Раднев (4 т.). Позволихме за едно полувреме плевенчани да ни отбележат 59 точки. Те са и рекордни отбелязани в нашия кош от противников отбор за първото полувреме. Негативната разликата в резултата преди почивката от 51 точки (26-37) също е върхова през сезона за първите двадесет минути.
Третата част от мача се оказа най-силно изиграната от нас в него. Нея я спечелихме с 22-17, като между 23-та и 26-та минута успяхме да отбележим десет безответни точки. Късата скамейка не ни позволи да поддържаме по-дълго време високо ниво на играта. Това доведе и до загуба на четвъртата част и от там дойде и голямата разлика в резултата в края на мача.
За Ямбол единствено К.Скуматов игра силно. Той се справи по един перфектен начин с противниковите играчи и постигна изключителният индекс на ефективност от +39, след като отбеляза върховите за сезона 31 точки и храна също рекордните 15 борби. Така той се превърна в единственият ямболски играч за последните осем сезона с „дабъл-дабълс” от 30 точки и 15 борби. Двойното му постижение от 46 (31+15) е второто по стойност след това на П.Нойков от 19 февруари 2005 година от 47 (35+12). Кирило вкара рекордните си за сезона 10 опита за две точки. За съжаление нито един от неговите съотборници не бе на висота. За отбелязване е единствено 9 борби на М.Хорозов (6 т.), но и 0-5 в стрелбата от игра. С.Говедаров (11 т.) е обстрелвал противниковият кош 11 пъти за две точки – най-много през сезона, а М.Дурчев отбеляза рекордните за него от както играе за Ямбол 11 точки. Д.Коешинов пък пропусна и седемте си стрелби за три точки.
За Спартак най-силно се изяви Х.Димитров (21 т.) със своя индекс от +23. След като дълго време не взимаше участие в мачовете за отбора си сърбинът М.Олуич отбеляза 16 точки и взе 7 борби. И.Станков не бе познатия стрелец и реализира само 9 точки. С.Топчов бе на пейката, но не взе участие в мача.
В отборните показатели превъзхождаме опонента си в борбата под коша, където сме взели 3 борби повече – 39-36 и в отнетите топки с една повече – 8-7. Направели сме обаче рекордните за сезона 27 технически отборни грешки срещу 16 за Спартак . Логично най-осезателно е превъзходството на победителите в успеваемостта в стрелбата от игра. Те са отбелязали 46.0 % (29-63) от опитите си, а ние само 34.8 % (23-66). Отборният ни индекс на ефективност от +47 е втория най-нисък резултат след този от мача ни с Левски от първия кръг (+37).