рефери: З.Караниколов, И.Ресиловски, Н.Петров
EFF: +32
Д.СМИТ

всички резюмета сезон 2007-08

СРЕЩУ ЛУКОЙЛ ТОЛКОВА

Ямбол взе втората си победа в първенството, след като надигра като гост Сливен. Мачът както се и очакваше се оказа изключително равностоен и на моменти нервен. Това не попречи обаче на нашите момчета да запишат най-голямата си победа за сезона макар и само със седем точки.
Още в началото си пролича голямото напрежение обхванало и двата отбора. То бе породено както от малкия точков актив до момента и на двата тима, така също и от съперничеството на двата съседни града във всички области. Видно също така беше и това, че нервността в по-голяма степен беше обхванала нашите играчи. Те осъзнаваха, че не само за класирането, но и една евентуална загуба биеше много и на техния авторитет като по-класни баскетболисти.
В първите пет минути нито един от двата отбора не можа да премине границата от десет точки. Последва силен период за Ямбол, след които успяхме да поведен с 12-7. Силно се изявяваха гардовете ни С.Говедаров (10 т.) и Д.Коешинов. Последния не пропусна нито една от своите стрелби в мача след като реализира и четирите си опита за стрелба от игра и 4-те си наказателни удара. Капитанът ни завърши мача с 15 точки – негово върхово постижение за сезона. Реализира и 3 от 3 „тройки”. Още един наш играч вкара рекордни за него през сезона точки. К.Скуматов започна неубедително мача, но през второто полувреме показа силна игра и завърши срещата с 23 точки. 12 от тях той реализира от линията. Хвана и 8 борби. Ефективността му от +20 го направи най-полезния играч в мача и спечели званието MVP в него. След прекарания лек грип обаче другият ни лидер Д.Ангелов (11 т.) не беше на познатата висота. Националът ни отбеляза едва три от 13-те си стрелби от игра, но в решителен момент в четвъртата част мушна „тройка”, която ни даде комфортен аванс. Кирило и Митко допуснаха много грешки за класата си. Всъщност разликата в резултата да бъде само седем точки се дължи на изключително големия брак в действията на ямболци. Те допуснаха 21 грешки срещу 11 за своя опонент.
В средата на третата част домакините поведоха с 48-41. Последваха обаче 13 безответни точки за нашия отбор. В основата на този обрат беше младият ни баскетболист В.Живкович. Сърбинът умело ръководеше играта ни. Хладнокръвно реализира три пъти от линията и при неговият престой на игрището поведохме чувствително в резултата.
От страна на сливенци в последните минути се нагърби да завършва атаките Д.Георгиев ( 13 т.). Неговите усилия бяха да сведе разликата до две точки. Последваха няколко успешно изпълнени наказателни удара на К.Скуматов и когато в края на мача за по пет лични нарушения излязоха Н.Динев (12 т.) и С.Петков (13 т.) бе ясно, че печелим мача. Най-силно за Сливен се изяви Л.Шарет. Бившият играч на Ямбол реализира 15 точки и постигна най-висок индекс от своите съиграчи от +15.
В отборните показатели Ямбол превъзхожда опонента си чувствително в стрелбата за 2 точки. Ние отбелязахме 60.7 % (17-28) от опитите си, срещу 41.2 % (14-34). Сливен са по-добри от „тройката с 32.0 % (8-25), срещу 27.8 % (5-18). Хванали сме 7 борби повече от домакините. Отборният ни индекс на ефективност е +70, с 16 пункта повече от съперника, което говори , че победата ни е напълно заслужена и можеше да е по изразителна.